Майка на две деца обвинява технологичния гигант Аpple за това, че компанията „позволява“ на непълнолетни да харчат пари за екстри в смартфон приложения. Повод за недоволството й е фактът, че седемгодишният й син успява да „навърти“ четирицифрена сума, купувайки си добавки за различни игри.

Аби Смит получава разпечатка, от която разбира, че нейният син Хари е направил повече от 60 покупки, като сметката е над 1200 паунда. Всичко това се случва без нейното знание, камо ли позволение.

Таблетът на детето е имал парола, но малкият я заменя с пръстов отпечатък. Сред някои от интересните му покупки са виртуална котешка храна на стойност 792 паунда, няколко покупки на пакети с екстри за популярната игра Майнкрафт, всеки от които по 48.99 паунда.

Той си купува и други, на далеч по скромни цени, с които сметката набъбва допълнително. Първоначално компания не възстановява похарчената сума, но впоследствие след уточняване на случая я връща. Сега Аби Смит настоява Apple да добави допълнително удостоверяване при подобни покупки.

7-годишен взе телефона на майка си и похарчи 2700 евро за онлайн игри

„Тези игри пристрастяват и постоянно толерират децата да харчат пари. Компанията позволява на подобни платформи да вършат това. Хари е направил нещо невинно, което всяко дете би сторило... Обичайно той би дошъл при мен и щеше да ме попита. Не съм първият родител, на когото се случва подобна история, и няма да бъда последната. Съществуват условия за удостоверяване на плащанията, но за мен те не са достатъчни. Добавянето на още нещо, например изискване за попълване на код на картата би било допълнителна защита“, разказва потърпевшата майка.

Тя допълва, че вече е имала намаляване на доходите си, а за покриване на плащанията се е наложило да търси заеми. Смит споделя, че синът й има допълнитени нужди, а с натрупването на подобен дълг, ще й е още по-трудно. Майката определя игрите като „опасни“ защото насърчават купуването на допълнителни екстри.

Аби Смит също е поръчвала подобни пакети, но на стойност от едва 99 цента. Жената споделя, че не е предполагала, че данните от картата й се запазват и може да се използват при последващи покупки. Точно както е сторил нейният син.

След като му разказва какво е сторил, малкият избухва в сълзи и предлага да плати всичко, пестейки джобните си. Преди Apple да се съгласи да върне похарчената сума, Смит на два пъти се е сблъскала с отказ както от тяхна, така и от страна на своята банка. Софтуерният гигант отказва кометар по казуса, посочвайки политиката си „Ask to Buy“, с която родителите може да одобрят или отказват желаните покупки на децата си.

 

Превод: GlasNews.bg