Властите в Ирак осъдиха деца за предполагаеми връзки с групировката "Ислямска държава", използвайки "твърде заобиколна" съдебна процедура и самопризнания, изтръгнати с мъчения. Това заяви днес правозащитната организация "Хюман райтс уоч", цитирана от Франс прес и БТА.
Правозащитниците публикуваха доклад въз основа на разговори с 29 иракски деца, намиращи се под стража или арестувани в миналото от федералното правителство и силите за сигурност в автономен Иракски Кюрдистан.
След като заявиха в края на 2017 г., че ИД е "победена", властите преследват мъже, жени и деца, обвинени, че принадлежат към джихадистката групировка, отговорна за множество зверства в страната.
"Проверките, разследванията и процедурите срещу деца, заподозрени като членове на ИД от иракските власти и регионалното кюрдско правителство, протичат по твърде заобиколни начини, водейки често до произволни арести и несправедливи процеси", изтъква неправителствената организация.
Според нея много момчета са били арестувани въз основа на нестабилни доказателства по лагерите или на КПП-тата.
После са били бити, подлагани на електрошокове, лишавани от правото да се видят с близки или да получат юридическа помощ, принуждавани с мъчения да дадат самопризнания, твърдят правозащитниците.
"Биха ме с пластмасови маркучи. Казаха, че трябва да кажа, че съм бил с ИД, и тогава се съгласих", разказва 14-годишно момче, задържано от кюрдските сили за сигурност.
ИД наистина е набирала и промивала мозъците на множество деца, но повечето разпитани от "Хюман райтс уоч" заявяват, че никога не са се били на страната на джихадистите.
Били са съдени, без да присъства адвокат, в заседания, продължавали под 10 минути, водени на кюрдски език, който арабските момчета не разбират. Присъдите им в Кюрдистан варират от 6 до 9 месеца затвор.
Федералното правосъдие обаче раздава на деца до 15-годишни присъди и ги изпраща в свръхнаселени затвори наравно с възрастните, противно на международните норми.
"Всеки ден бе изтезание. Биеха ни ден след ден, всекиго от нас", заявява 17-годишен юноша, прекарал 9 месеца зад решетките.
След като ги освободят, мнозина не се връщат у дома от страх да не бъдат арестувани отново или да не бъдат наказани от своята общност.
По данни на "Хюман райтс уоч" в края на 2018 г. иракските власти и кюрдското регионално правителство са държали под стража около 1500 деца, заподозрени, че са част от ИД. Стотици деца, включително най-малко 185 чужденци, вече са осъдени за тероризъм.
Според Джо Бекър от отдела за права на децата към "Хюман райтс уоч" в случая става дума по-скоро за "сляпо отмъщение, отколкото за правосъдие заради престъпленията на ИД". "Децата, замесени във въоръжени конфликти, имат право на рехабилитация и реинтеграция, не бива да бъдат измъчвани и хвърляни в затвора", продължава тя.
"Хюман райтс уоч" призовава властите на Ирак да спрат арестите на деца за предполагаемо членство в ИД и да освободят всички непълнолетни с изключение на обвинените в тежки престъпления, добавя АФП.