Съединените щати осъдиха балистичния тест на Русия, определиха го като безотговорен и заявиха, че е застрашил екипажа на Международната космическа станция.

При опита беше взривен руски сателит и разпръснатите отломки принудиха астронавтите да се скрият в капсули, съобщи Ройтерс.

"Русия извърши по един безотговорен начин разрушителен тест с противосателитна ракета, издигаща се директно срещу един от нейните собствени сателити", заяви говорителят на Държавния департамент на САЩ Нед Прайс.

Той определи поведението на Москва като опасно и безотговорно.

Според него това действие е довело до появата на над 1500 орбитални отломки и до стотици по-малки парчета от орбитални отломки, които застрашават интересите на всички страни.

Прайс добави, че САЩ нямат намерение да толерират подобен род дейности.

"Това изстрелване показа ясно, че твърденията на Русия, че тя се противопоставя на милитаризация на космоса, са лицемерни и неверни", допълни той.

Говорителят на Пентагона Джон Кърби пък заяви, че непосредственото безпокойство, идва от отломките, които летят сега и които могат да се превърнат в опасност в това число и за МКС.

Седем астронавти се намират на станцията – четирима американци, един германец и двама руснаци.

Руската агенция омаловажи теста, като увери, че отломките вече са извън орбитата на станцията и не представляват опасност.