Експертът по сигурността Робърт Фарли в свой материал за медиите посочи пет възможни конфликта, които могат да предизвикат трета световна война.
В публикация за портала 19Fortyfive анализаторът посочи нарастващите рискове от нов световен военен конфликт. Според Фарли вероятността от Трета световна война до началото на 2023 г. е „значително нараснала“.
Като първа причина той посочи задънената улица, до която е стигнала конфронтацията в Украйна. И въпреки че опасността от използването на ядрени оръжия от Русия е "намаляла" от лятото насам, ескалацията все още предизвиква безпокойство.
Фарли смята, че Русия не е в състояние да постигне напредък в рамките на конфликта и това заплашва „стабилността на правителството на Путин“, което кара Москва да се насочи към „опасна ескалация“.
Украйна също може да предприеме рисковани стъпки, за да излезе от задънената улица. Що се отнася до разпространението на войната към НАТО, „това е малко вероятно, но възможно“, каза той.
Втората отправна точка на Третата световна война може би е Тайван. Притесненията, че Китай и Тайван могат да влязат в открита конфронтация, намаляха през последните месеци, но „напрежението през пролива остава значително“.
Администрацията на Байдън е отчасти виновна, смята Фарли. Тя се отдава на „рисковани реторични позиции в защита на Тайван“, които заедно с посещението на Пелоси водят до провокиране на ескалация на КНР. Съединените щати, Китай, Япония могат да влязат в конфликта и ще започне "война на великите сили", казва той.
Третият вариант включва военен конфликт между Гърция и Турция. Фарли смята, че "тлее конфликт" на южния фланг на НАТО и въпреки невероятността от атака на един член на Алианса срещу друг, напрежението съществува.
Причината за това анализаторът нарича агресивните спорове между страните относно проучването на енергийните ресурси в Егейско море, както и редица териториални разногласия. Техният конфликт би довел до намесата на силите на НАТО и „със сигурност ... до опортюнистична намеса“ от страна на Москва, каза той.
Четвъртият вариант е ситуацията на Корейския полуостров или по-скоро спорът между Северна и Южна Корея. На Пхенян може да му писне от факта, че светът не го приема на сериозно, въпреки ядрените си оръжия.
В случай на война, предполага Фарли, тя бързо ще стане „по-разрушителна от руско-украинската война“. Използването на ядрени оръжия ще доведе до "ужасяващи загуби и от двете страни".
Последният вариант е война, която може да избухне заради териториални спорове между Индия от една страна и Китай от друга за Тибет. Страните не могат реално да контролират необитаемите райони на "покрива на света", но продължават да влизат в конфронтация от време на време.
Битката е ограничена, но „желанието да се защити националният престиж може бързо да стане токсично“. Изкушението за ескалация остава и от двете страни, смята анализаторът.
Превод: GlasNews