Климатичната криза вече не е нещо, което учените се опасяват, че ще се случи в бъдеще. Всъщност то вече е тук и човечеството, а и всички живи същества на Земята, усетиха първите последствия това лято: температурата на океана и сушата достигна рекордни нива, а на няколко континента избухнаха мащабни горски пожари.
Изследователите също така смятат, че 2023 г. като цяло ще бъде най-горещата година в историята. Отговорността за изменението на климата на планетата е на плещите на човечеството, но природата също има своя принос. Например в Тихия океан Ел Ниньо се е появил, който, както предполагат учените, все още не е достигнал своя връх.
Имайте предвид, че предишният най-силен Ел Ниньо беше наблюдаван през 2016 г., но учените смятат, че настоящият ще има по-голямо въздействие върху климатичната система на Земята. Метеоролозите прогнозират, че след като Ел Ниньо достигне пълната си сила, което се очаква да се случи през зимата, ще видим снежни зими в Скалистите планини, бури и влажно време на юг и по-сухи условия на северозапад, пише Live Science.
В една типична година най-високите температури на морската повърхност се установяват в Западния Тихи океан и Индийския океан, според атмосферния учен от Университета на Вашингтон, чиито изследвания се фокусират върху Ел Ниньо. Но на всеки няколко години всичко се променя, когато Ел Ниньо се появи в Тихия океан, което може да повлияе на времето по света.
Въпреки че Ел Ниньо е сезонно явление, свързано с океана и атмосферата, тази година се оказа доста изненадващо. Учените забелязаха, че атмосферата не реагира толкова силно, колкото се очакваше въз основа на покачващите се температури на морската повърхност.
Прогнозите на учените
Дали ще се развие силен Ел Ниньо, зависи от това чий прогнозен модел използват. Дори миналата пролет някои модели за динамично прогнозиране уверено показаха потенциала за силно развитие на Ел Ниньо.
В същото време статистическите модели, използващи статистически предиктори на Ел Ниньо, базирани на исторически наблюдения, се оказаха по-малко точни. Дори в най-новия прогнозен модел, динамичните прогнозни модели прогнозираха по-силен Ел Ниньо от статистическите модели
Учените отбелязват, че ако използвате само индекса Ел Ниньо, базиран на температурите на морската повърхност, прогнозата ще бъде доста силна. Въпреки това индексите, които включват атмосфера, реагират по различен начин. По този начин учените са стигнали до заключението, че Ел Ниньо вероятно ще достигне своя пик тази зима. Очаква се това да окаже значително влияние върху метеорологичните модели по целия свят.
Учените отбелязват, че като правило по време на събития Ел Ниньо, особено силни, аномалните температури на морската повърхност се свиват много бързо през пролетта в Северното полукълбо. Почти всички от тях завършват през април или май. Повърхността може да остане топла за известно време, но веднага щом топлината от дълбините напусне и пасатите се върнат, феноменът Ел Ниньо ще спре.
Превод: GlasNews
11g23 22:12, 17.10.2023
2d