Турският президент Реджеп Тайип Ердоган каза днес, че статутът на прочутата бивша християнска базилика "Света София" - една от най-големите забележителности в Истанбул, може да бъде променен от "музей" на "джамия" след местните избори на 31 март, предаде Франс прес.
В интервю за тв канала ТГРТ Ердоган се мотивира с това, че така храмът ще може да бъде посещаван безплатно от туристите от всички вероизповедания. Той даде за пример намиращата се в съседство Синя джамия, в която всички посетители влизат безплатно.
"Със "Света София" можем да постъпим аналогично", отговори Ердоган на зададен му журналистически въпрос.
Понастоящем входът в музея "Св. София" е 60 турски лири (10 долара). Само преди няколко дни Ердоган заяви, че не подкрепя идеята "Света София" да бъде превърната в джамия, защото това можело да има сериозни последствия.
Катедралата "Света София" е най-значимият паметник на византийското изкуство. Изградена е в 6-и век (532-537 г.) по нареждане на император Юстиниан, който решил да увековечи славата на Константинопол, припомня ТАСС.
Според преданията на Юстиниян му се явил ангел и по представил плана за строителството на катедралата. Императорът мечтаел бъдещият храм да няма равен в света.
В продължение на близо 1000 години "Св. София" е била най-големият християнски храм в света. След превземането на Константинопол от османците през 15 век "Св. София" е превърната в джамия, допълнително са и пристроени минарета. През 1935 г. "Св. София" престана да бъде джамия и бе обявена за музей.
По-голям християнски храм се появява едва след изграждането на ватиканската базилика "Свети Петър" през 16 век. Тя и до днес е най-голямата църква в света. (БТА)