Европейският съюз ще продължи с ратификацията на отхвърлената от британския парламент сделка между правителството на Тереза Мей и ЕС за условията за напускането на Великобритания.
Това съобщи председателят на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер минути, след като депутатите в Уестминстър отхвърлиха споразумението с 432 на 202 гласа.
“ЕС ще продължи ратификационния процес по споразумението за оттегляне. За нас то е честен компромис и възможно най-добрата сделка”, обяви Юнкер в специално изявление.
Според шефа на Еврокомисията сделката намялява щетите за гражданите и бизнеса от Brexit в Европа и е единственият начин разводът между Обединеното кралство и ЕС да се осъществи предвидимо.
Не е ясно каква ще правната стойност на подобна ратификация, тъй като, за да влезе в сила споразумението, то трябва да бъде потвърдено от британския и от Европейския парламент.
В изявлението си Юнкер предупреждава, че бламирането на сделката от парламента в Лондон увеличава рисковете от твърд Brexit и затова Еврокомисията ще засили подготовката за раздяла без правила. Председателят на Еврокомисията настоява Великобритания да изясни намеренията си възможно най-бързо.
За действия от Лондон призова и шефът на Съвета на ЕС. Доналд Туск попита в социалната мрежа Twitter, “ако сделката е невъзможна, а никой не иска раздяла без сделка, кой ще има смелостта да каже какво е единственото възможно решение”.
Според наблюдателите отхвърлянето на сделката е твърде категорично, за да може британския премиер Тереза Мей да я внесе повторно в Камарата на общините за одобрение. Ако кабинетът й обаче издържи вота на недоверие, който й обещава опозицията, Мей може да се опита да го направи и тогава европейската ратификация ще е нужна.
Освен излизането без правила, Лондон има възможност да поиска отлагане на напускането или да се откаже изцяло от него. Излизането от ЕС ще стане автоматично в полунощ на 29 март, освен ако британското правителство не изпрати писмо в Брюксел с предложение за продължаване на преговорите или заявление с отказ за напускане. За отлагането ще е необходимо единодушното съгласие на оставащите в ЕС 27 държави, а за отказа - само декларация за прекратяване на процедурата по член 50 от Лисабонския договор.