Азиатските акции поскъпват днес вследствие на надеждите на инвеститорите, че новият кръг от преговори между САЩ и Китай ще спомогне за разрешаването на търговския спор между двете държави, който се отрази на световния икономически растеж и на корпоративните печалби на някои компании.

Подобряването на пазарните нагласи дойде след новината, че щатските законодатели са постигнали договорка за финансирането на охраната по границата, която ще доведе до избягването на ново спиране на работата на щатската администрация. Фючърсите на щатския индекс S&P 500 нарастват с над 0.5%.

Азиатско-тихоокеанският индекс на MSCI се повиши с 0.3%.

Индексът Shanghai Composite Index добави 0.6%, южнокорейският KOSPI се покачи с 0.4%, а австралийският основен индекс бележи повишение от 0.4%.

Японският Nikkei нарасна с 2% след неработния понеделник, подкрепен от по-евтината йена.

Щатски и китайски представители изразиха надежди, че новият кръг от преговори, който започна в Пекин в понеделник, ще ги доближи до спирането на продължилата с месеци търговска война.

Пекин и Вашингтон се опитват да сключат сделка преди крайния срок 1 март. Без такава сделка митата на китайски внос за 200 млрд. долара ще нараснат от 10 на 25%.

“В търговската война няма да има победител, така че на някакъв етап вероятно ще стигнат до сделка,” заяви пред Ройтерс Муцуми Кагава, старши анализатор в Rakuten Securities в Токио.

Търговският конфликт вече започна да се отразява на световния икономически растеж, засягайки бизнес доверието, фабричната дейност и нарушавайки веригите за доставки, пише блиц. Има опасения, че продължителен търговси конфликт между САЩ и Китай ще навреди сериозно и на корпоративните печалби в световен мащаб.

Анализатори очакват корпоративните печалби в САЩ за настоящето тримесечие да намалеят с 0.2% на годишна база, което би бил първият спад от второто тримесечие на 2016 г.

На валутните пазари доларът запази позициите си, след като доларовият индекс записа повишения в осем поредни сесии до вчера, което бе най-дългата му печеливша серия от две години.

Увеличаващите се доказателства за загубата на инерция на световната икономика подкрепиха долара. За последно щатската валута получи подкрепа от решението на Европейската комисия да занижи очакванията си за икономическия растеж в еврозоната, което превърна долара в по-добра инвестиционна опция по подразбиране.

Вчера доларовият индекс се повиши до най-високото си ниво от близо три месеца при 97.123. За последно иднексът бе на ниво от 97.042.

За сравнение, еврото падна до 1.1267 долара, което бе най-ниското ниво от 2.5 месеца, а за последно едно евро се разменяше срещу 1.1285.

Доларът поскъпна до шестседмичен връх от 110.55 спрямо йената.

Цените на петрола днес бележат повишение след спада от вчера.

Фючърсите на щатския лек суров петрол поскъпват с 0.3%, до 52.56 долара за барел. Цената на брентът нарасна с 0.6%, до 61.87 долара за барел.