Фотографът, който е заснел една от най-шокиращите и разтърсващи снимки на XX-ти век, оправдава решението си да заснеме кадъра. Сърцераздирателното изображение показва 13-годишната Омайра Санчес Гарсон, наполовина заклещена в кална вода, след унищожителното изригване на вулкана Невандо дел Руис в Колумбия.
На 13 ноември 1985 г., изригването довежда до мощни кални потоци, лава и отломки, които поглъщат града Армеро. В резултат на бедствието загиват над 24 000 души. В нощта на трагедията разрушителен поток от вулканични отломки (лахар) нахлува в дома на Омайра, затрупвайки я под тежки руини.
Според The Sun, нейният брат и майка успяват да оцелеят, докато баща ѝ и леля ѝ загиват. Спасителните екипи се опитали да я извадят от развалините, но ситуацията била безнадеждна. Краката ѝ били затиснати под тухлена врата, а безжизнените ръце на нейната леля били увити плътно около тях.
Спасителите обяснили, че не могат да я извадят, без да счупят напълно краката ѝ, а не разполагали с необходимите медицински ресурси, за да ѝ осигурят животоспасяваща грижа в случай на ампутация.
След многократни неуспешни опити да я спасят, спасителите стигнали до извода, че най-хуманното решение е да се опитат да я държат в максимален комфорт до края. За да не потъне, около тялото ѝ била поставена автомобилна гума, а тя получавала сладки храни и напитки.
Въпреки това, състоянието ѝ се влошавало с всеки изминал час. След близо 60 часа, прекарани в ужасяващата кална яма, малкото момиче починало. Историята на Омайра била широко отразена, като журналисти, телевизионни екипи и представители на Червения кръст присъствали на мястото. Но снимката, която най-силно разтърсила света, била направена от френския фотограф Франк Фурние. На нея Омайра гледа право в камерата със смел и пронизващ поглед, очите ѝ са кръвясали, а ръцете ѝ – побелели след дълги часове под водата.Снимката печели наградата World Press Photo of the Year през 1986 г., но предизвиква бурни реакции по целия свят.
Много хора се възмутили от факта, че технологията позволила страданието на едно дете да бъде разпространено в глобален мащаб, но не и да бъде спасено. Фурние също бил остро критикуван, като някои го обвинявали, че е поставил кариерата си пред живота на Омайра. През 2005 г. в интервю за BBC, той обяснил, че не е имал възможност да я спаси.
„Когато направих снимките, се чувствах напълно безпомощен пред това малко момиче, което посрещаше смъртта със смелост и достойнство. Тя усещаше, че си отива.Чувствах, че единственото, което мога да направя, е да документирам нейната сила, болка и достойнство, с надеждата, че това ще мобилизира хората да помогнат на оцелелите и спасените.“ – разказва Фурние.
Снимка: Wiki Commons