Американският вицепрезидент Майк Пенс отново отправи прикрита заплаха за военна намеса във Венецуела, но САЩ изглеждат все по-изолирани в готовността си да обмислят използване на сила за сваляне от власт на венецуелския президент Николас Мадуро, пише британският в. "Гардиън".

Както европейски държави, така и някои от ключовите латиноамерикански съюзници на президента на САЩ Доналд Тръмп предупредиха, че биха се противопоставили на изпращане на войски във Венецуела, макар всички те да признават венецуелския опозиционен водач Хуан Гуайдо за легитимен лидер, предаде БТА.

Гуайдо седмици наред настояваше, че неговото движение е съсредоточено върху мирна демократична промяна. Но след като през уикенда опозицията не успя да преодолее съпротивата на правителството и да вкара хуманитарна помощ във Венецуела, той призова международната общност да "остави отворени всички варианти".

Този намек за използване на военна сила предизвика въодушевление сред привържениците на твърдия подход, като американския сенатор Марко Рубио, но породи тревога на други места, особено след като Тръмп по-рано е повдигал въпроса за интервенция.

На извънредна среща на регионални лидер в Колумбия Пенс поднови заплахата за намеса, като нарече Мадуро "узурпатор" и призова за глобални усилия за отстраняването му от власт.

Но освен САЩ почти никой не изглежда готов да подкрепи перспективата за насилие. Латинска Америка пази болезнени спомени за кръвопролитни намеси на САЩ, а ужасяващите последици от нахлуването в Ирак през 2003 г. са още една спирачка за използването на военна сила.

Евентуална интервенция би била сложна и кръвопролитна и е твърде възможно да прерасне в продължителна гражданска война. Венецуела има над 300-хилядна армия, проправителствени банди или партизански групи с хиляди членове, труден терен и правителство, което все още се ползва с известна подкрепа от международни партньори, сред които Китай и Русия, коментира "Гардиън".

Пенс, който в Колумбия имаше първа среща с Гуайдо, повтори заплахата на Тръмп, че "всички варианти са на масата", а изказването му до голяма степен беше възприето като намек за възможна употреба на военна сила за сваляне от власт на Мадуро, отбелязва британският в. "Таймс".

Пенс заяви, че режимът на Мадуро е поддържан от група от трийсетина "гангстери" и скоро ще бъде свален.

Засега ръководството на венецуелската армия остава предано на Мадуро и няма масово дезертиране, но привърженици на опозицията твърдят, че има очевидни признаци на недоволство.

Според колумбийските миграционни власти 167 души от венецуелските сили за сигурност са дезертирали и поискали убежище от края на миналата седмица. Някои са пристигнали със свои роднини "поради страх от репресивни мерки", заяви говорител, цитиран от "Таймс".

Перу и Бразилия изключиха възможността за военна намеса във Венецуела, което е признак за възможен разрив между САЩ и латиноамериканските им съюзници, изтъква изданието.

На срещата в Колумбия страните от Групата от Лима отхвърлиха възможността за военна намеса. Те заявиха, че "преходът към демокрация трябва да бъде извършен мирно от венецуелците съгласно конституцията и международното право, подкрепян от политически и дипломатически мерки, без да се използва сила".

При отсъствието на въоръжена намеса се очаква безизходицата във Венецуела да се проточи. Откакто обяви през януари, че поема президентските пълномощия, Гуайдо призовава венецуелската армия да се присъедини към него и да изостави Мадуро, тласнал страната в дълбока рецесия, отбелязва "Таймс".

След уикенд, изпълнен с драматични събития на венецуелската граница, но без особени резултати, САЩ и други държави, изглежда, се примиряват с факта, че отстраняването на Мадуро от власт няма да бъде нито бързо, нито лесно, коментира американският в. "Вашингтон пост".