За Георг Прекоцай, танцьор от Косово, няма нищо спорно в това, че той и неговите съмишленици от групата "Арбреши" са разпънали албанското знаме на Самуиловата крепост.
Охрид е албански град, заяви той, след като беше осъден и изгонен от Македония със забрана да влиза в страната през следващите 5 години. Реакции дойдоха и от България, където казват, че крепостта е "паметник на българската история и култура и спомен за цар Самуил", предава скопското електронно издание "МКД".
В интервю от град Дяково, Косово, пред албанската информационна агенция ИНА (Ilirya News Agency), Прекоцай заяви, че групата е отишла в Охрид и Струга, за да отбележи 552-та годишнина от битка на Гоерги Кастриоти Скендербег в рамките на защитата на албанските територии от османските завоеватели, а това е "наша земя и Охрид е албански град".
Развяха албанското знаме на Самуиловата крепост в Охрид на Великден
"Аллах ни е дал тези територии, те ще бъдат наши и никога няма да ги оставим. От времето на Скендербег на Самуиловата крепост се е веело албанското знаме. Това е наша земя и няма да спрем. Това е арберска (албанска) земя, земя на Гиорги Кастриоти", заяви Прекоцай пред ИНА.
В понеделник на този инцидент реагира и председателят на македонския парламент Талат Джафери, който заяви, че косовският танцьор Гиорг Прекоцай, който развя огромното албанско знаме на охридската крепост, е получил прекалено строго наказание.
В емисията "Клик плус" на "ТВ 21" той заяви, че разпъналите албанското знаме са работници в сферата на културата и изкуството и затова наказанието е трябвало да бъде по-меко, пише "Фокус".
България да реагира заради албанското знаме в Охрид!
Реагираха и от албанската опозиционна партия "Алианса на албанците", които съобщиха, че са загрижени във връзка с реакцията на Сектора за вътрешни работи – Охрид, понеже според тяхната информация, двама членове на фолклорната група от Косово са били арестувани от страна на полицията заради разпъването на албанското знаме на Самуиловата крепост.
На инцидента от втория ден на Великден реагираха и в България.
"Неприятно е, че Самуиловата крепост в Охрид, която е паметник на българската история и култура и е спомен за цар от Самуил – един от най-големите българи за всички времена, става предмет на подобна намеса. Ако този инцидент заслужава реакция, той трябва да бъде свързан не само с нападението срещу Република Северна Македония, но и с атаката срещу българското историческо наследство. Трябва да има реакция от българска страна", е позицията на историка Пламен Павлов.
Той призова организаторите на подобни фестивали и участниците, без разлика дали са от Македония, Косово или която и да е друга страна, да не погазват историята, защото според Павлов, "това е едно морално престъпление и влошава климата на добросъседство в съвременна Европа и на Балканите".