Германският вестник "Генерал анцайгер" коментира, че след като европейските депутати с голямо мнозинство са забранили употребата на пластмасови продукти за еднократна употреба, могат да се направят още стъпки за опазване на световния океан, предаде ДПА.
В днешния си брой изданието пише: "Европа може да допринесе още повече, ако престане да изнася пластмасовия боклук, който създава. Никой не може да проконтролира дали в страните, в които отиват, пластмасовите отпадъци се рециклират или поне отговорно се унищожават, или просто се изхвърлят в най-близката река".
Китай правилно реши да забрани вноса на боклук. Да изхвърляш боклука си в други страни, отгоре на това да го превозваш на другия край на света, не е отговорно поведение, а точно обратното, подчертава излизащият в Бон вестник, цитиран от БТА.
Вчера ЕП подкрепи забраната за пластмасови изделия за еднократна употреба. Очаква се решението да влезе в сила през 2021 г. в ЕС.Предвижда се пластмасовите бутилки да бъдат от поне 25 на сто преработено съдържание до 2025 г. и 30 на сто до 2030 година.
Въвежда се разширена отговорност за производителите на тютюневи изделия, с които се замърсява. Тези правила ще се прилагат също за риболовните приспособения, за да може производителят, а не рибарите, да поема разходите за събирането на изгубените в морето мрежи.