Годината е 1987. Светът тъкмо е бил разтърсен от една голяма новина - архитектурно чудо щяло да бъде издигнато в Пхенян - севернокорейската столица.
Небостъргачът трябвало да се издига на впечатляващите 304 м. височина. Щяло да бъде хотел с поне 3000 стаи, прекрасни ресторанти и панорамна гледка.
Хотел "Рюгьон" трябвало да отвори врати две години след началото на строежа - през 1989. Но това така и не се случило.
Сградата била вдигната много бързо. Достигнала планираната височина през 1992 година, но останал без прозорци. Останал и напълно кух вътре в продължение на 16 години. Голият бетон бил подложен на ударите на природните елементи и хотелът се превърнал в пусто бетонно чудовище, гледащо към града.
Наричат го "Хотелът на обречените". До ден днешен това е най-високата и ненаселена сграда в света. Многократно са правени опити за довършването му, но без успех.
За да не стои като един огромен трън в очите на Пхенян, сградата е украсена с метал и стъкло, инсталирано е LED осветление и вечер се превръща в истински спектакъл.
"Хотелът на обречените" е продукт на Студената война. Сблъсък между подкрепяния от САЩ юг и Северна Корея, зад чийто гръб стои СССР.
Година преди да започне изграждането на високият небостъргъч в Южна Корея наемат фирма и построяват хотел, който по онова време бил най-високият в света. Намирал се в Сингапур. освен това, страната се приготвяла и да стане домакин на Летните олимпийски игри през 1988 г.
И Северна Корея трябвало да отговори на това подобаващо. Политическият ход бил много прост - през 1989 година Пхенян организира Световния фестивал на младежите и учениците - нещо като социалистическа версия на Олимпийските игри.
Страната планирала да изгради хотел "Рюгьон" точно навреме за откриването на събитието.
Държавата вече била изляла милиарди, за да финансира контрасъбитието. Бил построен нов стадион, разширено било и летището в Пхенян. Построени били нови пътища…
Това забило поредният пирон в ковчега на умиращата икономика. СССР се разпаднал и така Северна Корея останала напълно лишена от помощ и доста важни инвестиции. Започнала кризата.
Конструкцията на хотела в Пхенян била замразена през 1992 г. На върха на небостъргача има и кран, който си седи там от години.
През 2008 година, след 16-годишна пауза, е бил направен опит за възобновяването на строежа. Египетски конгломерат сключил договор със Северна Корея за изграждането на 3G мрежа. Част от сделката била проектът за истроежа на небостъргача да бъде довършен.
Тогава кранът на върха на "Хотелът на обречените" бил премахнат. Били сложени стъкла, метални парчета и проектът бил завършен през 2011 г. Появили се спекулации, че хотелът най-после ще отвори врати.
През 2012 г. сградата попаднала в ръцете на германската група "Кемпински". Компанията, която държи някои от най-луксозните хотели в света, обяви, че в средата на 2013 хотелът в Пхенян ще отвори врати. После обаче се оттеглила от сделката.
Според спекулации причината е в сигурността на конструкцията. Хотелът е изграден от подсилен бетон, не от стомана и според архитекти няма добра основа.
Тогава през 2018 година хотелът отново бил възроден. С помощта на инсталираното по фасадата LED осветление, "Хотелът на обречените" се превърнал в истинска атракция. В момента това е най-голямото светлинно шоу в Пхенян. И е една доста добра машина за пропаганда, пише CNN.
4-минутното шоу показва историята на Северна Корея и изобразява няколко политически слогана. Въпросът обаче стои - ще отвори ли някога врати хотелът?
Снимки от интериора на небостъргача показват, че вътре работата е на много, много ранен етап. В продължение на години правителството се е опитвало неколкократно да прикрие огромния срам от недовършения проект, но изглежда, че инвестицията в светлинно шоу отново възражда надеждите, че хотелът все пак ще бъде довършен. Дали ще се случи?
Прочетете още
- 15:00 "Ако си на спирката – вдигни ръка" - как софиянци търсят решение на транспортната криза
- 20:00 Гонен от полицията автомобил вилня из ямболските улици ВИДЕО
- 21:29 Изписаха от болницата момчето, пострадало с тротинетка в Карлово
- 11:30 Статуя на Григор Димитров се появи в карловското село Дъбене ВИДЕО