Българки, омъжени в Дубай, също имат проблеми да напускат Обединените арабски емирства, обяви бившият заместник-министър на външните работи и генерален консул в емирството - от 2005 до 2007 г. Милен Керемедчиев.

"Имал съм случаи на българки, омъжени в Дубай, също имат проблеми да напускат страната. Съпругът им трябва да подпише разрешително за това. Много често мъжете задържат децата като заложници, за да са сигурни, че жените им ще са върнат", разкри той пред bTV.

Керемедчиев коментира случаят с принцеса Латифа, която е държана като затворник от своя баща шейх Мухаммад Ал Мактум и ситуацията с демокрацията и правата на жените в ОАЕ.

Обсипани в лукс, но без никакви права. От какво бягат дубайските принцеси?

"Първо и много важно е да се знае, че ОАЕ, макар че са със структура с президентство и министър-председател, са конгломерат от седем емирства, които са ръководени от седем владетели. Таке че в ОАЕ демокрацията е доста разтегливо понятие. Няма парламент. Цялата структура се ръководи от един човек - от емира", обясни той.

Шейх Мухаммад Ал Мактум е трето на шейх Рашид, който заедно със емира на Абу Даби създава Обединените арабски емирства. Има шест брака и 26 деца.

В региона е прието да се женят първи братовчеди, за да не се разделя състоянието на фамилията. Такъв е и случаят с първата съпруга на шейх Мухаммад, от която има 12 деца.

Защо бягат дубайските принцеси от родината си?

През последните години в региона има подобрение по отношение на правата на жените, вече им е разрешено да шофират, но обществото все още е много консервативно по отношение на тяхната роля в обществото.

Шейх Мухаммад е много консервативен по отношение на жените в своето семейство, а ситуацията се усложнява от борбите във фамилията.

"За" свободата: Хая - дубайската принцеса, избягала с богатството на своя шейх

"Борбата за власт и надмощие във фамилиите е изключително тежка и изключително силна. От самото начало емирът определя кои деца ще му бъдат преки наследници и пропагандната машина в държавата започва масово да експлоатира с тези образи.

Такъв беше случая с шейх Мухаммад, който определи за свой наследник сина си Рашид, но след като той почина, според слухове след злоупотреба с наркотици, портретите му веднага бяха свалени и заменени с тези на неговия брат Хамдан", посочи Керемедчиев.

Дъщерите също участват в тази борба за благоволението на баща си, но Латифа е по-свободолюбива и иска да направи своя избор на съпруг, което баща й няма да позволи, каза бившия ни консул в Дубай.

Именно опитът на шейх Мухаммад да уреди династичен брак на 11-годината си дъщеря от принцеса Хая в дома на Саудите, става причина съпругата на шейха да избяга.

"Принцеса Латифа със сигурност е жива, макар да е в златна клетка. Дубай е важен стратегически партньор и на Великобритания, и на САЩ. Шейх Мухаммад е близък на британското кралско семейство, така че натискът върху него няма да е голям, но сигурно е има разхлабване на мерките за охрана на дъщеря му", заключи Милен Керемедчиев.