Министърът на външните работи на Иран Мохамад Джавад Зариф обвини днес Израел, че се стреми към война, и предупреди, че действията му и тези на САЩ засилват вероятността от сблъсък в региона, предаде Ройтерс.
В обръщения пред Мюнхенската конференция по сигурността Зариф разкритикува и администрацията на САЩ, след като вицепрезидентът Майк Пенс тази седмица призова европейските сили да се изтеглят от ядреното споразумение с Иран. Иранският външен министър призова Франция, Германия и Великобритания да направят повече за спасяване на споразумението.
"Със сигурност някои хора се стремят към война . . . Израел. Рискът от война е голям, ако продължите да пренебрегвате тежките нарушения на международното право", каза Зариф.
Обвинявайки Израел в нарушаване на международното право заради въздушни удари в Сирия, той обвини европейските сили, че не са разкритикували Израел и САЩ за поведението им в региона.
По-рано тази седмица Пенс обвини Иран в антисемитизъм, подобен на нацисткия. Това стана в същия ден, когато разкритикува европейските страни за опитите им да подкопаят санкциите на Вашингтон срещу Техеран.
По думите на Зариф САЩ изпитват "нездравословна и патологична обсесия" от Иран. Иранският топ дипломат също така обвини американския вицепрезидент, че се опитва да малтретира съюзниците на страната си.
"Всичко е в името на сдържането на Иран, твърдят САЩ, и някои сляпо повтарят, че Иран се намесва в региона. Пита се обаче: чий регион?", заяви Зариф.
"Погледнете картата, американската армия е пропътувала 10 000 км, за да осее границите ни със свои бази. Има виц, че Иран се е поставил в средата на американските бази", допълни той, цитиран от БТА.
Зариф каза, че механизмът "Инстекс", обединяващ ангажиментите на Франция, Германия и Великобритания с цел спасяване на ядрената сделка с Иран, не дава резултати. "Европа трябва да прояви желание да се намокри, ако желае да плува против опасната вълна на едностранния подход на САЩ, подчерта иранският топ дипломат и призова европейските сили да направят повече, за да покажат ангажимента си към ядрената сделка от 2015 година.