"САЩ не могат да продължават да бъдат световен полицай", заяви снощи американският президент Доналд Тръмп в Ирак по време на изненадващо посещение на разположените в страната американски войници. Това е първото му посещение при военни, разположени в конфликтна зона в чужбина, отбелязва френският в. "Паризиен". Посещението беше подготвено в пълна дискретност по време на частичното спиране на работата на федералното правителство, по-малко от седмица след обявяването на решението на Тръмп да изтегли войските на САЩ от Сирия, което предизвика възраженията на американски генерали и доведе до оставката на началника на Пентагона Джим Матис, отбелязва изданието, предаде БТА.
Президентът на САЩ използва възможността на изненадващата визита, за да защити външната си политика, като подчерта, че е несправедливо тежестта да пада изцяло върху Америка. "Ние сме разпилени по цял свят. Присъстваме в страни за които повечето хора не са чували. Откровено казано, това е нелепо", подчерта Тръмп.
По време на посещението си в Ирак президентът на САЩ подчерта, че няма планове за изтегляне на американските войски от тази страна. Това решение позволява на Вашингтон да запази военното си присъствие в центъра на Близкия изток, да възпира разширяването на иранското влияние и да има разположена наблизо база, в случай че се наложи американски войски да влязат отново в Сирия, за да се справят с евентуално възраждане на Ислямска държава, пише в. "Вашингтон пост". Дългосрочното присъствие в Ирак дава на Тръмп възможност да ограничи рисковете от изтеглянето си от Сирия, против което се обявиха неговите съветници. Освен това то подсказва, че обявената миналата седмица победа над Ислямска държава е била надценена.
Тръмп направи изявлението си за Ирак в момент на дълбока несигурност в Пентагона, последвал изненадващото решение за изтегляне от Сирия и оставката на министъра на отбраната Джим Матис. Пентагонът не съобщи подробности за графика на изтеглянето от Сирия, както и дали военновъздушните сили ще продължат действията си на сирийска територия. Остават обаче сериозни опасения за евентуално завръщане на Ислямска държава. Според официални оценки на ООН и правителството на САЩ в Ирак и Сирия може все още да има 30 000 бойци на Ислямска държава. Лидерът на групата Абу Бакр ал Багдади не е заловен и се смята, че е все още жив. Ислямска държава все още може да организира бомбени атентати и нападения, предимно извън големите градове. Иракски военни лидери заявяват, че заплахата е под контрол, но отслабването на подкрепата от страна на международната коалиция може да позволи на екстремистите да се завърнат.
Решението на Тръмп да не се среща с иракски лидери по време на вчерашното си посещение излага на опасност подкрепата за присъствието на американските войски, на което се противопоставят най-вече проиранските елементи в Ирак, отбелязва в. "Вашингтон пост". Напрежението, свързано с присъствието на войските на САЩ в Ирак, се засили още повече, след като подкрепяни от Иран милиции изиграха важна роля в отблъскването на Ислямска държава и спечелиха голям брой места в парламента.