Държавният секретар на САЩ Майк Помпео заяви миналата седмица, че Индия и САЩ работят заедно за разработването на ваксини срещу коронавируса.
Казаното от г-н Помпео не дойде изцяло като изненада.
Двете държави изпълняват международно призната съвместна програма за развитие на ваксини повече от три десетилетия.
Те са работили върху спирането на денга, ентерични заболявания, грип и туберкулоза в техните песни. В близко бъдеще се планират изпитания срещу ваксина срещу денга.
Индия е сред най-големите производители на генерични лекарства и ваксини в света. Той е дом на половин дузина големи производители на ваксини и множество по-малки, които правят дози срещу полиомиелит, менингит, пневмония, ротавирус, морбили, паротит и рубеола, сред другите заболявания.
Сега половин дузина индийски фирми разработват ваксини срещу вируса, който причинява Covid-19.
Един от тях е Институтът за серум в Индия, най-големият производител на ваксини в света по брой дози, произвеждани и продавани в световен мащаб. 53-годишната компания прави 1,5 милиарда дози всяка година, главно от двете си съоръжения в западния град Пуне. (Има още два малки завода в Холандия и Чехия.) Около 7000 души работят за фирмата.
Компанията доставя около 20 ваксини за 165 страни. Около 80% от ваксините му се изнасят и при средно 50 цента доза те са едни от най-евтините в света.
Сега фирмата е заложила на сътрудничество с Codagenix, американска биотехнологична компания, за разработване на "жива атенюирана" ваксина, сред повече от 80 съобщения в разработки по целия свят.
Тази ваксина е създадена чрез намаляване на вирулентността - или премахване на вредните свойства - на патогена, но поддържането му жив.
"Планираме набор от опити с животни [върху мишки и примати] за тази ваксина през април. До септември трябва да можем да започнем проби върху хора", каза Адар Поонавала, главен изпълнителен директор на Института за серум в Индия.
Фирмата на г-н Поонавала също си партнира за масово производство на ваксина, разработена от Университета в Оксфорд и подкрепена от правителството на Обединеното кралство. Генетично разработеният вирус на шимпанзето би бил основата на новата ваксина. Клиничните изпитвания върху хора започнаха в Оксфорд в четвъртък. Ако всичко върви добре, учените се надяват да направят поне милион дози до септември.
"Съвсем ясно е, че светът ще се нуждае от стотици милиони дози, в идеалния случай до края на тази година, за да прекрати тази пандемия, за да ни изведе от заключване", каза за проф. Адриан Хил, който ръководи института на Дженър в Оксфорд кореспондентът на Би Би Си за здравето и науката Джеймс Галахър.
Това е мястото, където индийските производители на ваксини имат предимство пред останалите. Само фирмата на г-н Поонавала има допълнителен капацитет от 400 до 500 милиона дози. "Имаме много капацитет, тъй като сме инвестирали в него", казва той.
Има още. Базираната в Хайдерабад Bharat Biotech обяви партньорство с Университета на Уисконсин Медисън и базираната в САЩ фирма FluGen, за да направи почти 300 милиона дози ваксина за глобално разпространение. Zydus Cadilla работи върху две ваксини, докато Biological E, Indian Immunologicals и Mynvax разработват отделни ваксини. Други четири или пет домашни ваксини са в начален стадий на развитие.
"Кредитът трябва да отиде на предприемачи и фармацевтични компании, които инвестираха в качествено производство и в процеси, които направиха възможно производството му в насипно състояние. Собствениците на тези компании също имаха за цел да направят добро за света, като същевременно управляваха успешен бизнес и този модел е печеливша за всички “, каза Сумя Сваминатан, главен учен на Световната здравна организация (СЗО).
Експертите предупреждават, че хората не бива да очакват ваксина на пазара скоро.
Дейвид Набаро, професор по глобално здраве в Imperial College, Лондон, казва, че хората ще трябва да живеят със заплахата от коронавирус "в обозримо бъдеще", защото няма гаранция, че ваксината ще бъде успешно разработена.
И Тим Лейхи, изследовател на ваксини в Университета в Вермонт Медицински център, предупреждава, че има "основателна причина да се притеснявате, че коронавирусната ваксина би предизвикала и вредни имунни реакции".
Глобалните инфекции Covid-19 вече са преминали 2,5 милиона с повече от 200 000 смъртни случая. Разработването на безопасна ваксина, която може да се произвежда масово, ще бъде отнемане на много време - всяка партида трябва да бъде тествана химически и биологично, преди да бъде пусната. "Но ние се надяваме, много се надяваме, да имаме безопасна и ефикасна ваксина след две или по-малко години", казва г-н Поонавала.
Прочетете още
- 14:00 Как да си направим кална алея пред блока – пловдивчанин ни показа СНИМКИ
- 12:00 Ще се къпят в щастие: три зодии, които ще имат късмет до края на април
- 15:00 Баба къса теменужки в Морската градина, в Мрежата се разрази дискусия СНИМКИ
- 13:22 Зверско задръстване на изхода на Симитли по пътя за Кулата СНИМКИ