Животът по време на цялостно блокиране означава да ставате късно, да останете до полунощ и да се отпуснете следобед. Това показват данните на пазара на електроенергия в Европа на местата, където ограниченията на активността доведоха до широко разпространение в ежедневието на стотици милиони хора.

В Ню Йорк потреблението на електроенергия е спаднало с 18% от нормалното време в 8 часа сутринта. Токио и три близки префектури са имали 5% спад в използването на енергия през делничните дни, след като Япония обяви извънредно положение на 7 април, съобщава TESLA, енергиен прогнозист.

Опитът на Италия показва тенденцията най-ясно след като блокирането там започна на 5 март преди всяка друга европейска държава. Данните от мрежовия оператор Terna SpA показват това, кои други места също започват да отчитат.

Без пътуване до офиса хората могат да спят по-дълго. Обикновено търсенето на електроенергия започва да се набира между 6:00 и 8:00 ч. Сега в Германия лесно се вижда, че кафемашините се включват чак между 8:00 и 9:00, каза Саймън Ратжен, основател на търговската компания MFT Energy A / S.

Германия, Франция и Италия - които между тях съставляват почти две трети от икономиката на еврозоната - всички имат мерки, които позволяват на работниците да получават заплата, докато временно са отстранени от работата си. Великобритания също има пакет за поддръжка. Много от тези работници ще станат по-късно.

„Сега имам доста спокоен старт на сутринта“, каза Дейвид Фрийман, анализатор на финансовите служби от Лондон. "Не ставам до около половин час, преди да се наложи да започна работа."

 Наблюдава се по-дълбок спад в използването на електроенергия в следобедите. Преди това потреблението на енергия се увеличи между 2 ч. и 5 ч. Сега затихва, докато хората се отправят на разходка или въздух. Тази диаграма от оператора на мрежата на САЩ National Grid Plc показва, че следобедът отпада. Това е „сякаш преживяваме един месец неделя“, каза Ийн Стафъл, старши преподавател по устойчива енергия в Imperial College London.

От 18:00 ч. потреблението на електроенергия започва да нараства рязко, докато хората завършат работа и започват домакински дела. Гледането на телевизия се покачва в ранните вечери. Тази следваща диаграма за Германия показва вечерния пик за използване на енергия, идващ през по-късните часове.

Вечерта е, когато използването на електроенергия е най-високо, като повечето хора са затворени в домовете си. Netflix Inc. отчете рекордните 15,8 милиона платени абонати - почти удвоява прогнозата за цифрите от анализаторите от Wall Street. Услугите за стрийминг на видео като Netflix и YouTube са намерили пленена аудитория. Новата услуга на Disney + надмина 50 милиона абонати само за пет месеца, с по-бързи темпове от прогнозираното.

Интернет трафикът нараства бързо с увеличаване на честотните приложения, като поточни услуги и Zoom. Това може да означава, че месечната консумация на широколентов достъп от около 600 гигабайта, с около 35% по-висока от преди, според Bloomberg Intelligence.

В Сингапур потреблението на електроенергия е спаднало значително, след като страната бе блокирана с цел да задържи хората у дома, с начало на 7 април. Потреблението на електроенергия намаля и остана ниско през деня. Но късно през нощта е различна история, тъй като търсенето на електроенергия рязко спадна веднага след блокирането, тя непрекъснато се промъква през последните две седмици, може би знак, че „Кралят на тигъра” и „Последният танц” се намират късно - нощни фенове в градската държава.

Лягаме и по-късно. Търсенето не започва да отпада до 10 ч. до 12:00 ч., поне час по-късно от преди. „Децата ми определено ще си лягат по-късно“, каза Лиз Стивънс, асистент по преподаване от Лондон.

За тези, които трябва да предвидят поведение, е предизвикателство - електропреносните мрежи и търговците на електроенергия. Прогнозирането се основава на исторически данни и няма какво да се вписва в моделите, които вече се използват за измерване. Най-близкото, което можем да постигнем, е да гледаме на големи събития като Световни първенства по футбол, когато хората са седнали едновременно, според Rathjen от MFT.

„Прогнозирането на търсенето в момента е много сложно“, казва Крис Кимет, директор на електропреносните мрежи на Reactive Technologies Ltd. „Глобалната пандемия е неизследвана територия.“

Как изглежда нормално, когато преминава кризата, също е открит въпрос. Различните страни са готови да разгадаят своите мерки по свои собствени начини, като Германия и Австрия разхлабват първо ограниченията, а Италия остава под строг контрол. Някои промени могат да бъдат постоянни, като работниците и работодателите стават по-удобни за работа от дома.

В Китай, който по-нататък се възстановява от пандемията, отколкото Европа или САЩ, рязкото свиване на общия изход на мощност маскира промяна в ежедневните процедури.

Хранителните навици са се променили. Ресторантите разширяват доставката и дори предлагат хранителни услуги, тъй като предпочитанието за хранене у дома продължава. Потреблението на електроенергия в домакинствата в Китай вероятно се е увеличило от дейности като готвене и отопление, според IHS Markit, който казва, че търсенето на жилища е нараснало с 2,4% през първите два месеца, докато хората остават.

Увеличаването на използването на технологии също доведе до повишаване на търсенето на енергия от Китай от секторите на телекомуникациите и уеб услугите с 27%, заявиха от консултантите.

Като цяло консумацията на енергия през първото тримесечие на годината е спаднала с 6,5% спрямо същия период на 2019 г. до 1,57 трилиона киловатчаса, съобщи китайската национална енергийна администрация миналата седмица. Промишлеността използва около 70% от електроенергията на страната, докато търговският сектор и домакинствата представляват 14% всяко.