Китай обкръжава Тайван и ефективно ще блокира острова с мащабни военни учения в най-сериозната заплаха за неговата независимост от десетилетия. Това става в отговор на в отговор на посещението на председателя на Камарата на представителите в американския Конгрес Нанси Пелоси, предава Daily Mail.

Шестдневни военни учения започнаха във вторник с бойни тренировки в и около Тайванския пролив. Китай се опитва да сплаши своя демократичен съсед и да притисне САЩ да откажат подкрепата си за самоуправляващия се остров. 

Още четири дни учения остават. Те ще продължат до неделя, като ще се проведат на шест места в страната - три от които преминават в нейните териториални води в това, което Тайпе днес нарече сериозно нарушение на международните норми. 



Корабоплаването и въздушният трафик също ще бъдат затворени в тези райони, което се равнява на блокада, тъй като според експерти Пекин репетира способността си да откъсне острова от външния свят в случай на война. 

Но Пелоси - която във вторник стана най-високопоставеният политик посетил Тайван от 1997 г., отказа да отстъпи, като предизвикателно каза на Пекин, че САЩ "няма да се откажат от ангажимента си". Думите й дойдоха при срещатата с президента Цай Инг-вен в Тайпе.

Днес светът е изправен пред избор между демокрация и автокрация“, каза тя в кратка реч по време на срещата. „Решимостта на Америка да запази демокрацията, тук в Тайван и по света, остава желязна.“ 

Тайван гледа на себе си като на независима нация, отделна от континентален Китай, но Пекин го вижда като на отцепила се провинция, която е обещал да „обедини отново“.

Островът е дом на останките от Националистическата партия, която се бори и загуби войната с Китайската комунистическа партия след Втората световна война. 

Република Китай (на китайски: 中華民國), често наричана Тайван по името на едноименния остров, е частично призната държава в Източна Азия. Исторически управлява цял Китай, но след Китайската гражданска война правителството губи континенталната част от комунистите и се премества на остров Тайван през 1949 г. Оттогава властта ѝ е ограничена до островните групи Тайван, Пенху (Пескадорски острови), Кинмен и Матсу.

Америка официално призна комунистите за законни владетели на Китай през 1979 г., когато те установиха дипломатически отношения с Пекин, което също включваше признаване, че има само „един Китай“ и Тайван е част от него.  Въпреки това Конгресът прие законопроект малко след това, който принуждава САЩ да доставят оръжия на Тайван, за да му позволят да се защити в случай, че бъде нападнат. 

Оттогава около острова се поддържа неспокойно примирие, но напрежението нараства, откакто президентът на Китай Си Дзинпин каза през 2019 г., че си запазва правото да „обедини“ Тайван със сила, ако сметне за необходимо.

Посещението на Пелоси накара китайците да повишат това напрежение още повече с военни учения, надхвърлящи последната криза в Тайванския пролив през 1996 г.

Нито едно от ученията през 1996 г. не прекоси териториалните води на Тайван и нито едно не се проведе от източната страна на острова. Този път три от планираните зони навлизат във водите на Тайван и три са разположени на изток от острова - ефективно го отрязват от Тихия океан. 

Тайвански служители заявиха, че тренировките с бойна стрелба нарушават правилата на ООН, нахлуват в териториалното пространство на Тайван и са пряко предизвикателство за свободната въздушна и морска навигация.

Китайското командване на Източния театър съобщи, че в сряда във въздуха и морето на север, югозапад и югоизток от Тайван се е провело учение с участието на военноморските сили, военновъздушните сили, ракетните сили, силите за стратегическа поддръжка и съвместните сили за логистична поддръжка.  Китайските военни тренираха операции, включително запечатване и контрол, нападение в морето и удар на сушата. 

Анализатори, с които разговаря Ройтерс, казват, че остава неясно дали Китай ще изстреля крилати или балистични ракети директно над острова или ще се опита да блокира за първи път.

Song Zhongping, базиран в Хонконг военен коментатор, каза, че изглежда Народната освободителна армия е искала да практикува блокада на острова, ако се наложи в по-късна война.  „Целта на тези учения, казано направо, е да се подготвят за военната битка с Тайван.“  Необичайно е, че ученията бяха обявени с локаторна карта, разпространена от официалната новинарска агенция Синхуа - фактор, който за някои анализатори и учени показва необходимостта да се "играе" както пред местна, така и пред чуждестранна публика.

„Можем да видим амбицията на Китай: да превърне Тайванския проток в немеждународни води, както и да направи цялата зона на запад от първата островна верига в западния Тихи океан своя сфера на влияние“, каза тайвански служител, запознат с планирането на сигурността. 

Ако Китай получи това, което иска, каза служителят, въздействието би било „фатално за безопасността и стабилността на страните в региона, както и за регионалната икономика“. 

Базираният в Сингапур учен по сигурността Колин Ко каза, че посещението на Пелоси е поставило Китай в капан между необходимостта да покаже решителна реакция, като същевременно избягва пълномащабен конфликт. 

„Дори и да искат да избегнат този резултат, все още има значителни възможности за случайна ескалация“, каза Кох от Школата за международни изследвания S. Rajaratnam.

Превод: GlasNews