Китай, който смята Тайван за своя територия, започна тридневни военни учения близо до острова в събота, 8 април, а в неделя, 9 април, китайските въоръжени сили симулираха удари срещу Тайван. Китай започна своите учения ден след завръщането на тайванския президент Цай Инг Уен от САЩ, пише Reuters.

Според доклад на китайската държавна телевизия няколко вида китайски военни части са извършили симулирани прецизни удари срещу ключови цели на остров Тайван и прилежащите морски зони. В доклада се казва още, че военните продължават да поддържат състоянието на настъпателната операция близо до острова.

Китайското командване на Източния театър публикува кратка анимация на симулирани атаки срещу Тайван в китайската социална мрежа WeChat. На него се вижда, че към острова са били изстрелвани ракети от земя, море и въздух.

Според източник на Ройтерс китайските въоръжени сили са извършили симулирани атаки от морето и въздуха срещу военни съоръжения във водите край югозападното крайбрежие на Тайван.

Министерството на отбраната на Тайван съобщи, че към 11 сутринта днес, близо до Тайван има 11 китайски военни кораба, както и 70 самолета на китайските ВВС, включително изтребители Су-30 и бомбардировачи H-6.

Малко по-рано министерството на отбраната на Тайван съобщи, че през изминалия ден близо до острова са били забелязани 71 самолета и 9 кораба на китайския флот. Министерството каза, че около половината от тези самолети, включително Су-30 и J-11, са пресекли средната линия на Тайванския проток, който разделя КНР и Тайван. Според съобщения в китайските медии тези самолети са носили военно оръжие.

Министерството на отбраната на Тайван заяви, че въоръжените им сили няма да ескалират конфликта и ще отговорят правилно на военните учения на Китай. Според източник на Ройтерс китайският самолетоносач Shandong в момента е на повече от 400 морски мили от югоизточното крайбрежие на Тайван и участва в упражнения.

Според Zhao Xiaozhuo от Китайската академия на военните науки това е първият път, когато Китай говори открито за симулирани атаки срещу ключови цели в Тайван.

„Тези цели включват различна инфраструктура като писти, военни логистични съоръжения и други цели, които могат да бъдат унищожени наведнъж, ако е необходимо“, каза Джао, цитиран от американското издание.

В същото време действителното американско посолство на острова заяви, че Съединените щати имат всички възможности да поддържат мира и стабилността в региона. Китайското правителство смята тайванския президент Цай Инг-уен за сепаратистка и отхвърля многократните й призиви за преговори. Цай Инг-уен вярва, че само народът на Тайван може да реши своето бъдеще.