От десетилетия учените предупреждават, че рано или късно Земята ще се изправи пред климатична криза. В резултат на това горещите вълни удариха световните океани през юни: огромен басейн с гореща вода се образува в североизточната част на Атлантическия океан, топлината уби коралите в Карибите, а жителите на Северния Пасифик бяха изправени пред рекордни горещини.
Въпреки че рекордните температури изненадаха неприятно повечето жители на планетата, те почти не изненадаха биологичния океанограф Алистър Хобдей, пише Science. Факт е, че той е предвидил всички тези екстремни събития в океана с помощта на своите модели за прогнозиране, в чието разработване е участвал самият той. Според изследователя всички тези екстремни събития в океаните няколко месеца по-рано са се появили като оранжеви и червени петна на монитора му в Австралийския изследователски институт на Британската общност (CSIRO). Трябва да се отбележи, че тези прогнози не бяха широко разпространени, но бяха предоставени на ръководителите на рибарството, както и на представители на рибната и аквакултурната индустрия.
Тъй като глобалният климат на Земята продължава да се затопля, учени от цял свят работят за разработване на модели, които биха могли да предвидят кога и къде ще се появят следващите горещи вълни. Имайте предвид, че CSIRO е лидер в тази област, всъщност институтът беше един от първите, които започнаха да издават прогнози за австралийските води през 2020 г. Според Хобдай вероятно след една година климатолозите ще имат 5 или 6 климатични модела, които могат да предскажат началото на горещи вълни.
Изследователите се надяват, че тъй като климатичните модели са фино настроени, техните прогнози ще бъдат достатъчно надеждни, за да дадат на обществеността 3 или повече месеца предупреждение преди самото събитие. В същото време Арни Чандрапаван, учен от Отдела за първични индустрии и регионално развитие, който регулира риболова в Западна Австралия, каза, че прогнозите за температурата на океана днес все още не са достатъчно надеждни, за да се използват както от мениджъри, така и от рибари.
Според климатолога от NOAA и ръководител на разработката на новата прогноза на агенцията, която прави прогнози 12 месеца напред, Дилън Амая, моделите за прогнозиране на температурата на океана ще взаимодействат със съществуващите модели на земната атмосфера и океан, които вече се използват от учените за прогнозиране събития като суши, засилване или изчезване на Ел Ниньо, циклично затопляне и охлаждане на водата в тропическия Пасифик.
Според Амая още през юни той и колегите му прогнозираха, че до септември половината от повърхността на океана ще бъде в гореща вълна, а средната температура на морската повърхност ще бъде в рамките на 10% от историческите температури. Статистиката показва, че до началото на август 2023 г. горещите вълни са покрили 48% от океаните.
Въпреки най-добрите усилия на изследователите, прогнозите за температурата на повърхността на океана все още са „експериментални“, тъй като не се считат за достатъчно надеждни от научната общност, за да служат като основа за политически решения. Въпреки това учените се надяват, че в близко обозримо бъдеще те все пак ще могат да разработят по-надеждни модели, с които ще бъде възможно да се предвиди кога и колко силни температурни вълни ще ударят океана. Следователно учените ще знаят как да защитят обитателите му и риболовната индустрия.
Превод: GlasNews