Премиерът на Южна Корея, Хан Док-су, пое функциите на и. д. президент след импийчмънта на Юн Сук-йол. Хан е дългогодишен технократ с богат опит и репутация на прагматичен лидер, което може да му помогне в справянето с настоящата политическа криза.

По-рано днес южнокорейският парламент гласува импийчмънта на президента Юн Сук-йол след краткотрайно военно положение, което той въведе. Съгласно Конституцията на страната, премиерът поема временно ръководните функции на президента.

Парламентът отстрани южнокорейския президент

Хан е изправен пред сериозни предизвикателства – поддържане на стабилно правителство в условията на най-тежката политическа криза от десетилетия, заплахите от Северна Корея и забавянето на икономическия растеж. Допълнително напрежение създават и обвиненията срещу него за ролята му в решението на Юн да обяви военно положение.

С 30-годишен опит в държавното управление, Хан Док-су е работил под ръководството на петима президенти – както либерали, така и консерватори. Сред заеманите от него постове са министър на финансите, посланик в САЩ и ръководител на различни организации. Хан играе ключова роля в преговорите по Споразумението за свободна търговия между Южна Корея и САЩ и допринася за одобрението му през 2011 г., докато работи във Вашингтон.

С докторска степен по икономика от Харвард и отличен английски език, Хан е уважаван експерт в областта на икономиката и дипломацията. Той за втори път заема поста министър-председател – първият му мандат е по времето на президента Но Му-хьон (2007-2008).

Съдбата на Хан като и. д. президент зависи от решението на Конституционния съд, който трябва да определи дали импийчмънтът на Юн е основателен. Ако Юн бъде окончателно отстранен, ще се проведат нови президентски избори в рамките на 60 дни.

Основната опозиционна Демократическа партия, която има мнозинство в парламента, вече е подала искане Хан също да бъде разследван заради неуспеха да предотврати опита за въвеждане на военно положение. Ако и Хан бъде отстранен, неговото място ще бъде заето от министъра на финансите, отбелязва „Ройтерс“.

Конституцията на Южна Корея не дава ясни указания за правомощията на премиера като изпълняващ длъжността президент. Повечето експерти са на мнение, че правомощията му трябва да бъдат ограничени до осигуряване на нормалното функциониране на държавата, докато други смятат, че той може да упражнява пълните президентски правомощия поради липсата на конкретни ограничения в Конституцията.