Българите сме доста консервативно общество, особено що се отнася до празници. Затова и в страната отбелязваме Коледа по традиционния християнски начин.
Българите не експериментират особено, що се отнася до светлите коледни празници. Придържаме се основно към постните сарми на Бъдни вечер и пържолките по Коледа. В навечерието на христовото раждане трупаме масата с нечетен брой ястия, събираме цялото семейство, чупим содена питка… всеки знае как е.
Но по света не е така. Много държави по земното кълбо празнуват по различен начин, а палитрата от култури и обичаи е огромна.
Ето някои от най-интересните чуждестранни коледни традиции:
Мили деца, запознайте се с Крампус. Прилича на коза, която е изяла още около 20 кози, а след това е минала през огъня, за да дойде при вас и меко казано да ви изкара акъла, още щом чуете влачещите се по пода ръждиви вериги.
Козата-демон често се смята за въплъщение на Сатаната. Според поверието той отвлича всички непослушни деца.
Тази зловеща традиция е най-разпространена в Австрия. Популярна е обаче и в страни като Германия и Хърватия. Всяка година мъж, облечен костюм, обикаля улиците и плаши децата. Наказва лошите и ги бие с пръчка, докато не станат добри.
Според поверието Крампус се появявал в града в нощта на 5 декември - Нощта на Крампус.
Иначе казано - Крампус е нужният антипод на Свети Никола (предшественикът на Дядо Коледа). Рогатият звяр наказвал лошите деца, биел ги и ги отвличал с чувал, докато Добрият Старец поощрявал малчуганите, които били послушни през годината, с лакомства и подаръци.
Естествено, подобен еквивалент има и в други държави, но той не изглежда толкова зловещо. Някои германски региони имат Белсникле и Кнехт Рупрехт - брадати мъже, които носят тояги, с които бият децата. Във Франция пък има Ханс Трап и Пер Футард. Нидерландия пък има Цварте Пийт (Черният Пийт).
Има и по-модерен прочит на поверието за рогатата и стршна коза Крампус. Пияни мъже се обличат като дяволи и излизат по улиците в нощта на 5 декември.
Черният Пийт идва от Нидерландия, където също отбелязват Коледа доста по-рано. Образът му обаче през последните години предизвиква доста противоречиви реакции заради все по-назряващата политкоректност в обществото. Смята се за проява на расизъм, тъй като хората, които се обличат като него, боядисват лицата си в черно.
Черният Пийт живее в Испания (което е доста случайно и странно място, но кой ти спори с древните традиции). Той също както Крампус отвлича деца, но ги води в родината си.
Черният Пийт е антиподът на Синтерклас - Нидерландският Дядо Коледа. В страната големият ден е 11 ноември - тогава добрият старец пътува от град в град. Смята се, че и той като Черният Пийт живее в Испания и всяка година избира различно място в Нидерландия, което да посети.
Синтерклас пътува със своите помощници - Черните Пийтовци и пристига, яхнал бял кон. В нощта на неговото пристигане в Нидерландия децата по традиция оставят обувка пред вратите на домовете си, а на следващия ден тя е пълна с подаръци и лакомства.
Една Исландска традиция хвърля нов прочит върху подаръците по Коледа.
Всичко започнало заради беднотията по време на Втората световна война. Хартията тогава е била от малкото неща, които не са били в ограничени количества и така книгите се превърнали в една доста добра опция да зарадваш близък човек по празниците.
Така се появила традицията Jolabokaflod (в буквален превод - “Коледното книжно наводнение”). Всяка година в навечерието на Коледа семействата си разменят любими книги и прекарват остатъкът от вечерта, четейки в уютна домашна обстановка.
Всяка година традицията се свързва и с търговските трикове на издателствата, които заливат пазара с нови заглавия, месеци преди Коледните празници.