Конституционният съд на Южна Корея отстрани от длъжност южнокорейския президент Юн Сук-йол, като потвърди искането на парламента за импийчмънт заради краткотрайно продължилото въведено от него военно положение миналата година, което предизвика най-тежката политическа криза в страната от десетилетия, предаде Ройтерс.
След отстраняването на Юн от власт съгласно конституцията на страната в рамките на 60 дни трябва да бъдат произведени извънредни президентски избори.
Премиерът Хан Док-су ще продължи да изпълнява функциите на президент до встъпването в длъжност на приемника на Юн.
Изпълняващият длъжността председател на Върховния съд Мун Хьонг-бе заяви, че Юн е нарушил задълженията си като президент, като е предприел действия, които са извън правомощията, дадени му по конституция, а действията му сериозно са застрашили демокрацията в страната.
„(Юн) извърши тежко предателство спрямо доверието на хората, които са суверенни членове на демократичната република“, каза съдията и добави, че с обявяването на военно положение Юн е създал хаос във всички сфери на обществото, икономиката и външната политика.
Решението е било взето с единодушие от осемте съдии, каза още Мун.
Хиляди хора, които се бяха събрали на митинг, призоваващ за отстраняването на Юн, включително стотици, които бяха излезли на палатков лагер през нощта, избухнаха в бурни възгласи, след като чуха решението, скандирайки „Спечелихме!“.
Съдебното решение слага край на месеците на политически сътресения, които засенчиха усилията за справяне с новата администрация на президента на САЩ Доналд Тръмп на фона на период на забавяне на растежа, коментира Ройтерс.
Отделно от днешното решение срещу 64-годишния Юн се води и дело по обвинения в метеж, предаде БТА. На 15 януари той стана първият арестуван действащ южнокорейски президент, но беше освободен през март, след като съдът отмени заповедта му за арест.
Кризата беше предизвикана от обявеното от Юн военно положение на 3 декември, което според него е било необходимо за изкореняване на „антидържавни“ елементи и за осуетяване на предполагаемите злоупотреби на опозиционната Демократична партия с парламентарното ѝ мнозинство, което според него разрушава страната.
Юн отмени указа си шест часа по-късно, след като депутатите не се подчиниха на усилията на силите за сигурност да блокират парламента и гласуваха за отхвърлянето му. Юн заяви, че никога не е възнамерявал да наложи изцяло извънредно военно управление и се опита да омаловажи последиците, като заяви, че никой не е пострадал.
Последваха месеци на протести и все още не е ясно дали политическият хаос, предизвикан от обявяването на военното положение, сега ще бъде успокоен от решението на съда, коментира Ройтерс.