Китайски учени твърдят, че новият коронавирус няма да бъде ликвидиран, което добавя към нарастващ консенсус по света, че патогенът вероятно ще се върне на вълни като грипа.

 Малко вероятно е новият вирус да изчезне по начина, по който близкият му братовчед SARS направи преди 17 години, тъй като заразява някои хора, без да причинява очевидни симптоми като треска. Тази група от така наречените безсимптомни носители затруднява напълно предаването, тъй като те могат да разпространяват вируса неоткрито, каза група британски изследователи по вирусни и медицински науки пред журналисти в Пекин на брифинг в понеделник.

 С SARS заразените се разболяха сериозно. След като получиха карантина от други, вирусът спря да се разпространява. За разлика от това, Китай все още открива десетки асимптоматични случаи на коронавирус всеки ден, въпреки че е подложил на контрол епидемията си.

„Това е много вероятно да е епидемия, която съществува съвместно с хората за дълго време, да стане сезонна и да се поддържа в човешките тела“, казва Джин Ци, директор на Института по биология на патогена в най-големия китайски институт за медиални изследвания, китайците Академия на медицинските науки.

 Сред водещите изследователи и правителствата по света се създава консенсус, че е малко вероятно вирусът да бъде елиминиран, въпреки скъпите блокировки, които доведе до спиране на голяма част от световната икономика. Някои експерти в областта на общественото здравеопазване призовават вирусът да бъде разрешен да се разпространява контролирано чрез по-млади групи от населението като Индия, докато страни като Швеция са се отказали от строги ограничения.

 Антъни Фочи, директор на Националния институт по алергия и инфекциозни заболявания в САЩ, каза миналия месец, че Covid-19, болестта, причинена от вируса, може да се превърне в сезонна болест. Той посочи като доказателства случаи, които сега се появяват в страни от южното полукълбо, когато те навлизат в зимните си сезони.

 Повече от 3 милиона души са били болни и над 210 000 са убити в глобалната пандемия.

 Докато някои, включително президентът на САЩ Доналд Тръмп, изразиха надежда, че разпространението на вируса ще се забави, докато температурата в страните от северното полукълбо се повиши през лятото, китайските експерти в понеделник заявиха, че не са открили доказателства за това.

 „Вирусът е чувствителен към топлина, но това е, когато е изложен на 56 градуса по Целзий в продължение на 30 минути и времето никога няма да стане толкова горещо“, казва Уанг Гукианг, ръководител на отделението по инфекциозни болести на Първа болница в Пекинския университет. „Така че в световен мащаб дори през лятото шансът на случаите да намалят значително е малък.“