Хората над 50 години, които редовно решават кръстословици, судоку и други словесни или числови загадки, имат по-добри когнитивни способности от своите връстници, които не са любители на това занимание, съобщи в. "Дейли мейл".
Над 19 000 души попълнили онлайн анкета, съставена от учени от Ексетърския университет и Кралския колеж в Лондон, предава БТА.
По-честото и редовно губене на време с кръстословици и числови игри води до по-добро решаване на задачите за внимание, разсъждение и памет. Петдесет и повече годишните любители на кръстословици се справили с граматиката като хора с десет години по-млади, а със задачите за проверка на краткотрайната памет и решаване на проблем - като с осем години по-млади от тях. Кръстословиците се оказали особено полезни за бързината и точността.
"Не можем да кажем, че на по-късен етап от живота попълването на кръстословици и друг вид пъзели намалява риска от деменция, но констатациите ни потвърждават предишни изводи, че кръстословиците и цифровите пъзели помагат на мозъка да функционира по-дълго време", каза д-р Ан Корбет от Ексетърския университет.
Прочетете още
- 20:01 Михаил Бериша се похвали, че шофира, докато е под домашен арест ВИДЕО
- 18:00 Мина месец от празниците! Малки деца продължават да гърмят пиратки в София ВИДЕО
- 15:00 Само студентите ли са виновни за боклука в "Студентски град" СНИМКА
- 16:00 Кози излязоха на паша в наш град. Поддържат тревните площи? ВИДЕО