Бившият министър на отбраната на Украйна Олексий Резников няма статут на заподозрян или свидетел по делото за присвояване на бюджетни средства за закупуване на хранителни продукти за украинските въоръжени сили.
 
Това съобщи в ефира на радио "Свобода" ръководителят на първото главно детективско звено на НАБУ Александър Абакумов.

"Не бих разкрил тази информация поради тайната на досъдебното производство, тъй като досъдебното производство все още не е приключило. Не бихме искали да коментираме тази част", каза още Абакумов.

Към Резников все още не са взети обезпечителни мерки. На въпрос дали НАБУ може да включи бившия министър в списъка със свидетели или да го призове на разпит, Абакумов заяви, че ако има доказателства, може да бъдат уведомени и други лица за подозрението.

"Ако дадено лице е коментирало или е участвало в извършването на престъпление, действията му ще бъдат оценени. За нас няма значение дали е министър, зам.-министър или друго длъжностно лице", каза Абакумов.

Бюрото вече е събрало достатъчно доказателства, за да издаде уведомления за подозрение на петима заподозрени в схемите. Досъдебното разследване и събирането на доказателства ще продължи и въз основа на резултатите ще бъде взето решение или за уведомяване на допълнителен брой заподозрени лица, или за приключване на процеса и изпращане на производството в съда, заключи служителят на НАБУ.

Според детектива на 3 април НАБУ ще подаде петиция за избор на мерки за заподозрените в присвояване. Криминалистите ще поискат повечето от тях да бъдат задържани под стража с възможност за внасяне на гаранция, но окончателното решение ще бъде взето от съдиите.

Четирима заподозрени в момента са в Украйна, а друг, действителен собственик на компании, доставящи продукти на украинските въоръжени сили, е в чужбина.

Спрямо последния ще бъде приложена специална процедура - първо ще го обявят за международно издирване и ако това не даде резултат, ще образуват специално досъдебно производство, обясни Абакумов.

Според данни на НАБУ, обвиняемите по делото за мащабни кражби са ограбили държавата със 733 милиона гривна. Ако бяха продължили дейността си, щетите за бюджета щяха да възлязат на 1,5 милиарда гривни.

Компаниите доставчици предложили на Министерството на отбраната да закупи продукти за въоръжените сили на Украйна от каталог от 409 позиции. Същността на схемата била, че цените на търсените хранителни продукти били повишени няколко пъти.

Един от епизодите на случая включвал обсъждане на доставките на месо: вместо качествен продукт, бизнесмените искали да изпратят нискокачествен на войниците от украинските въоръжени сили. Незаконно спечелените пари били изнесени от Украйна, а собственикът ги похарчил за покупка на недвижим имот в Хърватия, забелязали служителите на реда.