Русия е готова да воюва още няколко години. Руският президент Владимир Путин се надява, че икономическата мобилизация ще обърне хода на войната в Украйна. Това се казва в материал на The Telegraph от 26 януари.
„Сега сме в сценарий, при който Русия харчи 40% от БВП за тази война – повече отколкото за здравеопазване и образование“, казва неназован западен служител.
Оценката на реалния мащаб на прехода на Русия към военна икономика се усложнява от факта, че информацията за отбранителната индустрия на противника е класифицирана и Кремъл преувеличава данните за пропагандни цели. Експертите обаче са съгласни, че вражеският военно-промишлен комплекс се развива опасно и активно.
Министерството на отбраната на Руската федерация съобщи, че през миналата година страната-агресор е произвела 1530 танка и 2518 бойни бронирани машини. Министър Сергей Шойгу каза, че производството на танкове се е увеличило с 560%, а на бронетранспортьори - с 350%.
Анонимни западни служители съобщиха, че Русия планира да произвежда 2 милиона артилерийски снаряда годишно. Това е два пъти повече, отколкото западните разузнавателни агенции очакваха, че може да произведе преди пълномащабна война.
„Като добавим към това доставките на снаряди, ракети и дронове от Иран и Северна Корея, Русия вече ще възстанови огневото превъзходство, което имаше в началото на войната“, подчертават журналистите.
Въздействието на развитието на военната индустрия на Руската федерация върху бойното поле е „мигновено и очевидно“. Артилерийските подразделения се опитват да потискат оръдията на руските въоръжени сили с контрабатареен огън, а пехотите нямат необходимата огнева подкрепа в условията на руски щурмове.
В статията се посочва, че е малко вероятно Русия да успее да произведе достатъчно оръжия за голяма офанзива през 2024 г. Плановете на Кремъл обаче продължават и след края на тази година.
„Те говорят за мобилизиране на своята отбранителна индустрия за следващите три години, което означава, че се стремят да водят война поне три до четири години“, казва вътрешен човек от отбраната.
Медиите отбелязват, че ако Западът не действа, Украйна рискува да загуби войната. От Руската федерация вече идват тревожни сигнали, че в този случай руските войски ще продължат напред.
Западните санкции не пречат на Русия да произвежда оръжия. Страната-агресор харчи допълнително за всеки компонент, но доставките продължават.
Москва преобразува почти цялата си военна електроника, за да работи с потребителски компоненти. Този подход се оказа много ефективен, тъй като няма санкции за закупуване на електронни компоненти с общо предназначение.
Изданието обаче подчертава, че би било погрешно да се представя „руската военна машина“ като неудържима сила. Има проблеми и с липсата на квалифицирана работна ръка и некачествени резервни части. Кремъл води война от такъв мащаб, че дори военно-промишленият комплекс от съветското наследство не може да се справи.
Много ракети, произведени в Русия, не отговарят на изискванията, тъй като страната няма квалифицирани инженери. Освен това, въпреки увеличаването на производството, вражеските фабрики "едва се справят с търсенето".
Превод: GlasNews.bg / Снимка: РИА Новости
Прочетете още
- 18:45 Разбра се най-страшното: има жертва в катастрофата с джипа в София СНИМКИ
- 18:00 "Душата ме боли от вашето безразличие": Майка на момиче с увреждане с разтърсващ пост
- 18:28 Зрелищна буря над Бургас: "Беше страшничко, но красиво!" ВИДЕО+СНИМКИ
- 17:29 Тръмп намери неочакван начин да спре войната в Украйна