Разкъсването на книгата с търговски правила, причинено от митата на президента Тръмп, ще забави икономическия растеж в някои страни, но няма да причини глобална рецесия, заяви Международният валутен фонд (МВФ).
Ще има „забележими“ намаления на прогнозите за растеж, според управляващия директор на финансовата организация Кристалина Георгиева в речта си за повдигане на завесата на пролетната среща на МВФ във Вашингтон.
Някои нации също ще видят по-висока инфлация в резултат на данъците, наложени от Тръмп върху вноса в САЩ. В същото време Европейската централна банка заяви, че очаква по-малка инфлация от митата.
По-рано този месец беше наложена фиксирана ставка от 10% върху целия внос, докато допълнителните налози от определени страни бяха спряни за 90 дни. Автомобилните части, стоманата и алуминият обаче все още се облагат с 25% данък, когато пристигнат в САЩ.
Това означава "рестартиране на световната търговска система", каза Георгиева. „Несигурността в търговската политика е буквално извън класациите.“
Объркването относно това защо нациите бяха ударени с техните специфични тарифи, естеството на данъците, които спират, и бързата ескалация на данъците между САЩ и Китай предизвикаха несигурност и сътресения на финансовите пазари.
„Колкото по-дълго продължава несигурността, толкова по-големи са разходите“, предупреди Георгиева.
„Необичайната“ активност на пазарите на валута и държавен дълг – тъй като инвеститорите разпродадоха долари и държавния дълг на САЩ – „трябва да се приема като предупреждение“, добави тя. "Всички страдат, ако финансовите условия се влошат."
Тези предизвикателства се потвърждават от „по-слаба стартова позиция“, тъй като нивата на публичния дълг са много по-високи през последните години поради разходите по време на пандемията от COVID-19 и по-високите лихвени проценти, които увеличиха цената на заемите.
Търговското напрежение е "до голяма степен" резултат от "разрушаване на доверието", каза Георгиева.
Тази ерозия, съчетана с преместването на работни места в чужбина и опасенията за националната сигурност и местното производство, ни остави в свят, в който „индустрията получава повече внимание от сектора на услугите“ и „където националните интереси надделяват над глобалните опасения“, добави тя.