Великобритания заяви днес, че чуждестранните бойци от групировката "Ислямска държава" трябва да бъдат съдени там, където са били извършени престъпленията, отхвърляйки призива на американския президент Доналд Тръмп към европейските страни да приемат обратно гражданите си, предаде Франс прес.
"Чуждестранните джихадисти би трябвало да бъдат изправени пред правосъдието съгласно адекватната законова процедура в най-подходящото съдилище. Когато е възможно, това трябва да става в района, където са извършени престъпленията", заяви говорител на министър-председателката Тереза Мей.
"Продължаваме да работим в тясно сътрудничество с международните си партньори по този въпрос. Правителството ще направи всичко по силите си да гарантира сигурността на Обединеното кралство", допълни той.
В неделя президентът Тръмп прикани европейците да приемат обратно неколкостотин свои граждани, заловени в Сирия, след като са били в редиците на ИД, и да ги изправят пред правосъдието на страната си.
Полуавтономните кюрдски власти отказват да съдят чужденците и искат да ги изпратят в страните им, но западните държави не посрещат идеята особено въодушевено, опасявайки се от враждебност от страна на общественото мнение.
Въпросът ще бъде засегнат на днешното заседание на външните министри от ЕС в Брюксел.
Германия заяви днес, че е готова да съди германските джихадисти, които още са в Сирия, макар че според Берлин на този етап репатрирането им е "извънредно трудно".
След първоначалната си неохота Париж също разглежда възможността да приеме обратно гражданите си. Запознат източник каза, че става въпрос за около 150 души, 90 от които - непълнолетни.
Белгийският министър на правосъдието Кун Генс настоя вчера за европейско решение, призовавайки да се помисли спокойно и да се търси решение, което крие най-малко рискове за сигурността. (БТА)