Без да пресичат пътищата си, водачката на френската крайна десница Марин Льо Пен и племенницата й Марион Марешал-Льо Пен все по-често пътуват в чужбина във връзка с кампанията си: първата, за да сплоти поддръжниците си за европейските избори, а втората, за да прави политика, без да притеснява леля си, съобщи Франс прес.
Едната (Марин) в понеделник беше в Женева, преди да пътува до Италия, а другата (Марион) във вторник замина за Оксфорд с намерение след това да посети Русия, предава БТА.
Почти разменяйки ролите си, председателката на партията Национален сбор (бившия Национален фронт, НФ) произнесе пред не особено известната фондация "Спиноза" в Швейцария реч за Европа, в която силно се акцентираше върху идентичността и културата. Тя разкритикува "подчинеността на мултикултурализма, който се провали навсякъде" и защити "наследството на Ерусалим и Рим, на Атина и Константинопол".
Ден по-късно нейната 29-годишна племенница Марион Марешал, станала директор на школа по политология, говори пред клуба за дебати в престижния Оксфордски университет, посетен през 2015 г. от нейната леля. Марион сравни френските "жълти жилетки" с британските поддръжници на Брекзита и призова за създаване на "нов елит", който "да възстанови връзката с народа".
Лозунгът на Тръмп
През февруари 2018 г. внучката на съоснователя на НФ Жан-Мари Льо Пен вече държа привлякла вниманието реч пред американския консервативен елит във Вашингтон, където обяви, че иска да бъде върнато на Франция "величието й", заимствайки лозунга на американския президент Доналд Тръмп.
Марион Марешал, която според италианския печат живее с активист - теоретик на крайнодясната италианска партия "Лига" (голям съюзник на Национален сбор), обходи полуострова. През юли двамата участваха във вечерна дискусия на тема "Варварските нашествия, суверенитет и власт" на лигурийското крайбрежие в Северна Италия.
Във Франция, за сметка на това, тя обеща повече да не коментира актуалните събития. Марешал наистина запазва дискретност, макар че през ноември не издържа и се изказа за "жълтите жилетки", поддържани от десните и крайнодесните партии, които тя мечтае да обедини в "голяма консервативно движение".
Марион Марешал "поддържа пламъка. Ако иска да се върне в политиката, тя не може да се крие зад курсовете на училището си", обясни политологът Жан-Ив Камю.
В интервю за френската новинарска телевизия Бе Еф Ем обаче Марион Марешал обясни, че "никога не би се върнала в играта на конфликт" с леля си, след като е видяла "как политиката раздробява семейството й при всички поколения".
За нея това е още един начин да не се намесва в кампанията за европейските избори на леля си. Конференциите в чужбина "ми дават възможност да говоря за политика, без да навлизам в националните дебати", обясни тя пред в. "Фигаро" в понеделник.
Общ митинг със Салвини
Самата Марин Льо Пен възнамерява да използва идването на власт на съюзнически националистически партии в няколко страни в Европа (Италия, Австрия и др.) в подкрепа на кампанията си.
Нейните пътувания подхранват "така скъпата на НС идея, че мощен националистически вятър духа из Европа", казва Камю.
"Залогът с пренареждането на Европейския парламент обаче няма да се реши с посещения" в чужбина. То ще зависи най-вече от оттеглянето на британските евродепутати, "които ще принудят поляците да се престроят", допълва той.
Марин Льо Пен иска да формира най-малкото блокиращо малцинство в парламента в Страсбург, за да промени Европейския съюз "отвътре", без веднага да се изоставя еврото.
За тази цел през октомври тя се срещна в Рим със своя съюзник - министъра на вътрешните работи и влиятелна фигура в италианското правителство Матео Салвини, с когото в началото на февруари може да свикат общ митинг в Милано.
Пред ноември тя посети също България, а пред декември беше в Брюксел редом с демоничния бивш стратег на Доналд Тръмп, Стив Банън.
Марион Марешал, от своя страна, планира да говори в края на февруари в Санкт Петербург, Русия.
Тази приятелска за партията на леля й страна е същевременно "ябълка на раздора" за привържениците на суверенизма в Европейския парламент, тъй като страните от Вишеградската група (Полша, Унгария, Чехия и Словакия) смятат Москва за "екзистенциална опасност", напомня Камю.