Музеите, препълнени с останки от миналото, са място за нови открития, както за широката аудитория, така и за изследователите. Всъщност изложба на вкаменелости в Националния природонаучен музей в Люксембургския (MNHN) разкри нов род плиозаври.
Фосилът е открит в Лотарингия, Франция. Той носи името лирайнозавър.
“Останките на лирайнозавърът са открити през 1983 г. от палеонтологични ентусиасти. Палеонтолозите дариха вкаменелостите на MNHN”, обясни Бен Туи, съавтор на изследване, анализиращо вкаменелостите, посочва IFLScience.
Лирайнозавърът, изложен в MNHN, притежава огромни челюсти, зъби и перки в допълнение. Смята се, че е бил дълъг поне 6 метра, а черепът му е заемал около 20 процента от целия му ръст. Това обаче е доста малко по стандартите на плиозаврите – друг наскоро открит плиозавър е бил с дължина 14,4 метра.
Откритието е най-старата вкаменелост на плиозавър. Изследователите са се надявали, че останките от лирайнозавъра могат да предоставят по-точна оценка, кога са се появили някои от ключовите физически черти на плиозаврите.
New “Super Predator” Pliosaur Genus Changes What We Know About Ancient Sea Monsters https://t.co/iWifYenJTM
— Zakariya (@ZakariyaAliSher) October 18, 2023
Учените посочват, че лирайнозавъра притежава големи челюсти и зъби. По думите им именно това го прави успешен ловец, той е наричан още “морски убиец“.
В допълнение към заключението, че фосилът представлява изцяло нов род плиозаври, изследването е направило важни открития за това кога и къде са се появили плиозаврите.
„Успяхме да докажем, че лирайнозавъра е един от първите наистина големи плиозаври, които се развиват и дават началото на династия от морски суперхищници, които доминират в океаните за около 80 милиона години“, казва ръководителят на изследването, Свен Сакс.
В поредица от публикации в X, Сакс също така обяснява, че лирайнозавърът показва, че мегахищниците са се появили по-рано, отколкото се е смятало досега, пише vesti.bg.
Появата на този вид се обвързва с някои големи екологични промени, включително глобално изчезване на други влечугоподобни морски хищници.
Лирайнозавърът може да е „малък“, но със сигурност е оказал силно влияние в миналото и настоящето.
Lorrainosaurus - new giant pliosaur
— Sven Sachs (@dinosven) October 16, 2023
Our paper on a new megapredatory pliosaur is out. Lorrainosaurus (after Lorraine, #France) is amongst the first giant pliosaurids with a 1.3 m long mandible and approx. 6 m length. 1/4#Science #research #paleontologyhttps://t.co/rAVy2Rvde6 pic.twitter.com/zb7xdf0muX
Прочетете още
- 12:58 Без сигнализация: Опасен участък "дебне" шофьори в Пловдивско СНИМКИ
- 10:00 Бездомни кучета нападат студенти край общежитията на ПУ "Паисий Хилендарски"
- 11:00 Пловдивско село втори ден е без лекар, здравната служба заключена
- 14:00 Котка изчезна от автобус по линията Пловдив – Благоевград: "Шофьорът ми каза – ще ти мине"