Тереза Мей обяви днес план за защита правата на работниците след Brexit, съобщи ДПА. Планът е част от усилията й да накара опозиционни депутати от Лейбъристката партия да я подкрепят следващата седмица, когато парламентът на Великобритания ще гласува постигнатото споразумение с Брюксел за Brexit.

"Обединеното кралство има горда традиция за водеща роля в защитата на правата на работниците, - писа Мей в Twitter. "- Ето защо ние поехме ангажимент за нови мерки, с които да защитим и да подобрим тези права, напускайки ЕС, като даваме на парламента, синдикатите и на бизнеса по-голяма роля при формулирането на тези права след Брекзита."

Лейбъристката партия и синдикатите обаче веднага отхвърлиха нейното предложение. Председателят на Британския конгрес на трейдюнионите - най-голямото синдикално обединение в страната - Франсис О'Грейди, каза, че "никой няма да се върже" на тази оферта, предава БТА.

"Днешните повърхностни предложения няма да защитят нашите права на работното място, нито да предотвратят изпадането ни далече зад останалата част на Европа", добави той.

А лидерът на "Юнайт" - един от най-големите синдикати - Лен МакКлъски, който е близък съюзник на лейбъристкия лидер Джереми Корбин, изрази дълбоко разочарование от предложенията на премиерката. "Те не променят факта, че работниците във Великобритания са сред най-слабо защитените в Европа", каза той.

Лейбъристката министърка в сянка по въпросите на бизнеса Ребека Бейли направо обвини Мей и нейната Консервативна партия, че се опитват "да подкупят работниците, за да подкрепят нейното калпаво споразумение за Брекзит".

Предложенията на премиерката обещават подобряване на механизма на консултации за работническите права след Брекзита чрез специален закон за целта. На депутатите, бизнеса и синдикатите ще бъде предложено да решават дали Великобритания трябва да транспонира в своето законодателство евентуални бъдещи закони на ЕС за работническите права, вместо това да става автоматично.

Именно затова лейбъристите смятат, че по този начин британските работници по отношение на правата си могат да се окажат далече зад европейските си колеги.