Повече от 6000 затворници бяха освободени в Мианмар като част от амнистия за отбелязване на 77-ата годишнина от независимостта на страната от Великобритания.

Ръководителят на военното правителство на Мианмар амнистира 5864 затворници в страната от Югоизточна Азия, както и 180 чужденци, които сега ще бъдат депортирани, съобщиха държавните медии.

Освободените затворници включваха само малка част от стотици политически задържани, затворени заради противопоставяне на армейското управление, откакто военните завзеха властта от избраното правителство на Аун Сан Су Чи .

Военното превземане на Мианмар през февруари 2021 г. беше посрещнато с огромна ненасилствена съпротива, която оттогава се превърна в широкоразпространена въоръжена борба.

Освобождаването на затворниците започна в събота и в Янгон, най-големият град в Мианмар, автобуси изведоха задържаните от затвора Инсейн. Мнозина бяха посрещнати от близки, които нетърпеливо вдигнаха табели с техните имена.

Ако освободените затворници отново нарушат закона, те ще трябва да изтърпят остатъка от присъдите си заедно с всички нови, гласи условията за освобождаване.

В друг репортаж телевизия MRTV каза, че правителственият лидер старши генерал Мин Аунг Хлаинг също е намалил доживотните присъди на 144 затворници на 15 години.

Всички останали затворници са намалени с една шеста, с изключение на осъдените по Закона за взривните вещества, Закона за незаконните сдружения, Закона за оръжията и Закона за борба с тероризма - закони, които често се използват срещу противниците на военното управление.

Според правозащитната организация Асоциацията за подпомагане на политическите затворници 28 096 души са били арестувани по политически обвинения след превземането на армията, а 21 499 от тях са останали в затвора към петък.

говорител на военното правителство, каза на журналисти, че сред освободените са около 600 души, преследвани по закон, който прави престъпление разпространението на коментари, които създават обществено безпокойство или страх, или разпространението на фалшиви новини.

Няма предположения, че освобождаването включва това на бившия лидер на Мианмар Су Чи, който - сега на 79 години - излежава 27-годишна присъда, след като е бил преследван по редица политически обвинения.

Повечето от освободените чужденци са тайландци, арестувани за хазарт в граничен град, добави говорителят.

Не е необичайно за Мианмар да отбелязва празници и значими поводи с освобождаване на затворници.

Страната става британска колония в края на 1800 г. и си възвръща независимостта на 4 януари 1948 г.