Мохадесе Мирзае живее в София, след като преди три месеца оставя семейството си и мечтаната си работа в Афганистан, разказва историята й британският "Гардиън".
На 23 г. Мирзае е първата дама пилот в гражданската авиация на размирната страна.
"Днес не знам къде да ида, но не смятам да се предам. Започнах да кандидатствам за работа като пилот навсякъде, защото знам, че трябва да се завърна към летенето", споделя младата афганистанка.
Когато връхлита новината, че талибаните са завзели Кабул Мирзае вече е на летището в униформа, подготвяйки се за вечерен полет до Истанбул. Той обаче не излита изобщо.
А докато стотици афганистанци щурмуват международното летище в столицата, Мирзае е прехвърлена на самолет за Киев - този път като пасажер.
През септември миналата година тя става първата жена пилот в родината си, лети до Турция, Саудитска Арабия и Индия с авиопревозвача "Кам еър".
Отпътува за България с получена по-рано виза, която тъкмо изтича и тя е посъветвана да поиска убежище.
Майка й и сестрите й са евакуирани от Афганистан и заминават за Албания същия ден, в който експлозиите удрят тълпите край летището на Кабул, причинявайки смъртта на близо 200 души.
"Докато учех, майка винаги ми е казвала да се върна в Афганистан, за да работя за родината си. Споделях убеждението й, но днес, въпреки че бих искала да се върна, не мога. Няма място за жени като мен в Афганистан повече. Изгубих работата си, дома си, екипажа си – всичко", споделя тя с огорчение.
"Надявам се друга авиолиния да ми даде шанс да продължа кариерата си… Ще се боря за моята страст", казва Мирзае.
А само преди месеци тя е единият от пилотите на Боинг 737 - първият изцяло женски екипаж в авиационната история на страната.
Първият изцяло женски екипаж в историята на афганистанската авиация - Мохадесе Мирзае е третата от ляво надясно, 7 март 2021 г. Снимка: Facebook/Кам еър