Супертайфунът "Яги" изкорени хиляди дървета и отнесе кораби и лодки в морето, докато навлизаше в северната част на Виетнам, съобщиха държавните медии.
Тайфунът достигна сушата в провинциите Хайфонг и Куанг Нин, като предизвика ветрове със скорост над 149 км/ч, след като премина през южен Китай, където уби двама души.
В Хайфонг при удара на тайфуна в небето над града са забелязани да се реят големи метални пластини и рекламни табели.
"От години не съм била свидетел на толкова силен тайфун. Беше страшно. Останах на закрито, след като заключих всички прозорци. Въпреки това звукът на вятъра и дъжда беше невероятен", казва 48-годишната Тран Тхи Хоа от Хайфонг.
Тайфунът връхлетя Виетнам, след като уби най-малко двама души и рани 92-ма други на южния китайски остров Хайнан.
Държавният телевизионен оператор CCTV съобщи, че "Яги" е донесъл ветрове със скорост над 230 км/ч, изкоренил е дървета и е наложил евакуацията на около 460 000 души. През лятото и есента Южен Китай често е засегнат от тайфуни, които се формират в топлите океани на изток от Филипините и Тайланд.
Според проучване, публикувано през юли, тайфуните в региона сега се формират по-близо до брега, засилват се по-бързо и се задържат над сушата по-дълго време поради изменението на климата.
Прочетете още
- 09:56 Камионът, застанал вертикално на входа на Пловдив – свален след 8-часова операция СНИМКИ+ВИДЕО
- 14:00 "Пълна подигравка": Хитрец удари кола и скрои номер СНИМКА
- 12:00 Излезе дълго пазена тайна от живота на Фреди Меркюри
- 16:00 "Снежанка" в Родопите – приказна пещера се крие в дебрите на планината СНИМКИ