Земетресения от 7,7 и 6,4 по Рихтер са регистрирани в Мианмар, държава в Югоизточна Азия. Това показва справка на сайта на Европейския средиземноморски сеизмологичен център (EMSC). Те са усетени и в столицата на Тайланд - Банкок. Там е обявено и извънредно положение.
Първият трус - от 7,7 по Рихтер, е регистриран на 33 км западно от Мандалай, на 19 км западно от Сагаинг, на дълбочина 35 км в 12:50 часа местно време.
Второто земетресение, регистрирано в 13:02 часа местно време, е с дълбочина 11.9 км.
Видео в социалните мрежи показва момента, в който 30-етажен небостъргач в Банкок, строящ се за правителствени офиси, се срутва в резултат на земетресението. Затрупани са 43 работници и се съобщава за поне 15 загинали, сред които и деца.
ด่วน!! ตึกที่จตุจักรถล่ม #แผ่นดินไหว #กรุงเทพมหานคร pic.twitter.com/muLZCvWYIr
— นี่แมวเองงงง (@nongmeaw33) March 28, 2025
Свидетели в Банкок казват, че хората са изпаднали в паника и са тичали по улиците. Офиси и магазини са били евакуирани.
От летище Суварнабхуми в Банкок съобщиха, че работят нормално и полетите не са спрени, пише Си Ен Ен.
Премиерът на Банкок призовава хората да избягват високите сгради и да запазят спокойствие.
Голяма болница в столицата на Мианма - Найпидо, съобщи, че е започнала да приема много пострадали в резултат на катастрофалното земетресение.
Представител на болничното ръководство разказа, че ранените се трупат пред входа на спешното отделение на болничното заведение, придружавани от техни близки.
Силни вторични трусове са усетени на стотици километри в Югозападен Китай, както и в известната тайландска дестинация Пукет.
В столицата има деформирани пътища, съобщава се и за разрушения в жилищни сгради и манастири. Данните за жертви и пострадали са ограничени, тъй като страната се управлява от военна хунта, а държавата контролира почти всички местни радио, телевизионни, печатни и онлайн медии.
#BREAKING: Buildings collapse in Bangkok, Thailand following magnitude 7.6 earthquake with an epicenter in Myanmar. pic.twitter.com/ry8ex88chW
— UA News (@UrgentAlertNews) March 28, 2025
Земетресенията са сравнително по-чести в Мианмар в сравнение с Тайланд. Между 1930 и 1956 г. има шест силни труса с магнитуд 7 по Рихтер. Тайланд не е земетръсна зона и почти всички земетресения, които се усещат там, които са редки, са в съседен Мианмар.
Тъй като сградите в Банкок не са проектирани за силни земетресения, щетите могат да бъдат значителни.
Четете подробности тук:
Десетки са под отломките на срутилия се небостъргач в Банкок
След катастрофалното земетресение: Хунтата в Мианма призова за международна помощ
#BREAKING #Earthquake #Myanmar / #Burma
— OC Scanner ???????? ???????? (@OC_Scanner) March 28, 2025
A Magnitude 7.7 quake struck about 20 minutes ago. No Tsunami threat. Strong Shaking was felt as far as Bangkok with slight damage. No immediate reports from local area yet https://t.co/c7JWtZAXOi pic.twitter.com/NtcniGLYtA
View this post on Instagram