Украинският президент Володимир Зеленски, докато беше в Република Южна Африка, говори за документа, който беше написан след преговорите в Лондон. Документът може вече да е стигнал до бюрото на президента на Съединените американски щати Доналд Тръмп, а съдържанието му беше разкрито от източници на украински журналисти.
 
Медията РБК-Украйна съобщи за подробностите от изявлението на Зеленски и какво ще прочете Тръмп.

Журналистите отговориха на коментара на Зеленски, който спомена предложенията на САЩ на преговорите в Лондон и „компромиси с територии“. Президентът обясни, че в британската столица са имали "конструктивни разговори" и са създали документ, който "сега е на бюрото на президента Тръмп". Държавният глава уточни още, че споразуменията за войната не могат да съдържат нищо, което „противоречи на нашите ценности или нашата конституция“.

Междувременно медиите получиха информация от неназовани източници, които обясниха какво се казва в документа, който вероятно е бил отнесен от Лондон в САЩ от специалния представител на Тръмп за Украйна Кийт Келог. Източници казаха, че текстът засяга общата позиция на Киев и европейските партньори.

„Той съдържа обща визия на европейците, Франция, Великобритания, Германия и Украйна по отношение на войната“, цитират журналисти анонимен източник.

Украински и чуждестранни официални лица не разкриха други подробности за документа, изпратен до Тръмп.

Преговори в Лондон - подробности

Трябва да се отбележи, че на 23 април в Лондон бяха планирани преговори, по време на които САЩ планираха да получат съгласието на Украйна за план за прекратяване на войната. Axios публикува основните моменти от плана. Според идеите на Вашингтон Украйна трябваше да признае Крим за руски и да се откаже от други окупирани територии. Не се говори за специални гаранции за сигурност, но се предполагаше, че те могат да бъдат предоставени от западния контингент. В същото време Руската федерация трябваше да получи отмяна на санкциите и възможност за икономическо сътрудничество със САЩ, се посочва в плана.

Впоследствие медиите съобщиха, че САЩ са отказали на държавния секретар Марко Рубио да посети Лондон: Вашингтон е представен само от Кийт Келог. Вечерта на 23 април ръководителят на президентската канцелария Андрий Ермак разказа за срещи със съветници по националната сигурност от Франция, Германия и Великобритания. По думите му те са се договорили за стъпките за по-нататъшно придвижване към мир.