В Казахстан, недалеч от Актау, се разби самолет Embraer 190 на Азербайджанските авиолинии, превозващ граждани на Русия, Азербайджан, Казахстан и Киргизстан. По официални данни трагедията е отнела живота на 37 души.

Ръководителят на министерството на транспорта на Казахстан Марат Карабаев каза, че на борда на самолета е имало 67 души, включително петчленен екипаж.

Сред пътниците е имало 16 руски граждани, от които девет са спасени, и 37 азербайджански граждани, от които 14 са оцелели. На борда е имало и трима граждани на Киргизстан, всички са оцелели. Още шестима казахстанци в полета загинаха.

Черната кутия вече е намерена и скоро експерти ще започнат да я дешифрират, за да установят причините за бедствието.

На този фон депутатът от Държавната дума Михаил Делягин предположи, че повредата на фюзелажа на самолета може да означава повреда от осколъчни елементи. В коментара си той сравни ситуацията с катастрофата на малайзийския Боинг 777 през 2014 г., който според концерна за ПВО Алмаз-Антей е бил свален на територия, контролирана от украинските военни.

„И ето, изглежда, вторият малайзийски Боинг“, отбеляза той.

Военният блогър „Излъчвания на Воевода“ също отбеляза сходството на щетите с последствията от експлозия на противовъздушна ракета, въпреки че не твърди, че причината за катастрофата е ракетен удар.

"Азербайджанските авиолинии" признаци за взрив на зенитно-ракетен комплекс (ЗРК). „Това прилича ли на бомбардировка на система за противовъздушна отбрана? Отговорът е еднозначен - да. Точно така изглежда обшивката на самолет след взрив на ракета за противовъздушна отбрана“, пише авторът на канала.

Каналът Rybar сподели тази гледна точка, като посочи визуални признаци на щети, подобни на следи от разрушителни елементи.

Haqqin.az съобщи, че полетът може да е бил атакуван от дрон в руското въздушно пространство. В актуализираната версия на материала обаче споменаването на „украинския“ произход на дрона беше премахнато.

Според пътниците малко преди катастрофата в самолета се е чул трясък, а един от оцелелите отбелязва, че шрапнели са пробили кожата и спасителната жилетка под седалката му.

Заместник-председателят на комисията по международни въпроси на Държавната дума Алексей Чепа изрази съмнения относно възможността за атака с дрон, като посочи трудността да се контролира такова устройство.

„Мисля, че е малко вероятно. Защото сигурно е много трудно да се управлява такъв дрон. Не мисля, че Украйна има такива възможности. Затова се съмнявам в тази версия“, каза парламентаристът.

Следователите продължават да изучават обстоятелствата на трагедията и резултатите от декодирането на черната кутия вероятно ще дадат по-ясна картина на причините за катастрофата, пише Lenta.ru.