Повече от 280 хиляди украинци, благодарение на американската програма за бежанци от Украйна Обединение за Украйна, успяха да отидат в чужбина и да намерят жилище, предоставено от американски граждани. Но не всеки успява да намери жилище и да избегне трудностите. Според Кели Агню-Барахас, програмен мениджър за католически благотворителни организации за бежанци, често местните жители наивно решават да направят правилното нещо и да приемат бежанци, но след това не правят нищо.
Представители на агенцията за разселване на бежанци казват, че много от така наречените „спонсори“ впоследствие отказват и заселниците пристигат на адреси, където никой не ги чака. Въпреки че доброволците подписват молби за настаняване на бежанци в рамките на две години.
Служителите на агенцията също съобщават за случаи, когато украински жени са били помолени да станат сурогатни майки, а на една жена от Украйна е отнет паспорта и е принудена да стане втора съпруга, съобщава The New York Times.
Властите в Ню Йорк казват, че някои украински граждани се оказват в приюти за бездомни.
Към 21 март в рамките на програмата „Обединение за Украйна“ 282 000 украинци получиха възможност да дойдат или вече са пристигнали в САЩ. На бежанците се предоставя временен правен статут (хуманитарно условно освобождаване), което им позволява да работят законно. Други 167 000 украинци получиха възможност да се преместят в САЩ по други програми.
Американската програма за спонсорство е базирана на канадския модел. Въпреки че има разлики: в Канада „спонсорите“, които осигуряват жилища, трябва да бъдат организации, местни общности или група от поне петима души. Това условие ви позволява да разпределите разходите, свързани с пристигането на бежанец, освен това има по-малък риск мигрантът да остане без дом.
Досега Ню Йорк е приел повече украинци от други американски градове. Много украинци се установяват в района на Брайтън Бийч, където преди е имало голяма украинска диаспора.
В допълнение към финансовите разходи, доброволците от „Обединение за Украйна“ трябва да обещаят да настанят бежанци и да им помогнат със здравеопазване и настаняване в училище.
Украинският мигрант Станислав Голотюк прекара седмици в търсене на човек, който да му помогне да напусне Украйна и да намери жилище в Съединените щати.
Той прегледа публикации в групи във Фейсбук. Няколко души от Ню Йорк и Чикаго обещаха да помогнат, но впоследствие изчезнаха. Други поискаха пари. В крайна сметка приятелката му се зае с търсенето на жилище, с надеждата, че ще донесе късмет.
След като се свърза с повече от 50 американци, той най-накрая получи отговор: „Разбира се, ще помогна. Изпратете данните си.“
27-годишният Голотюк не беше сигурен за човека, с когото контактува, но за новата американска програма наличието на "спонсор" беше задължително условие. Три дни по-късно той получава документите си за пътуване, но когато той и приятелката му, 22-годишната Мария Муджун, пристигат на международното летище в Ню Йорк в края на септември м.г. Джон Ф. Кенеди, никой не ги чакаше там.
За двамата те имаха общо само 100 долара и прекараха първата си нощ на северноамериканския континент под кея в Кони Айлънд. Нощта се проточи със седмици и в крайна сметка украинците решиха да си опънат палатка, закупена от Walmart.
В някои случаи дори наличието на "спонсор" не решава всички проблеми. 38-годишната Елена Афанасиева от Киев пристигна в малко градче в Пенсилвания в края на юни 2022 г. с двете си дъщери на 13 и 16 години. Неин "спонсор" била 56-годишна жена.
Местни групи събраха пари, за да помогнат на семейството на бежанците, но жената, която осигури квартирата, не им позволи да купят училищни пособия за дъщерите й, обвинявайки украинката в егоизъм. В крайна сметка тя помоли украинката да се изнесе.
Афанасиева се премести в Ню Йорк, обърна се за помощ към католическа благотворителна организация и сега живее в приют за бездомни, малка хотелска стая в Манхатън, където споделят малко легло.
Но привържениците на програмата „Обединение за Украйна“ определят програмата като цяло като успешна.
Превод: GlasNews