Броят на загиналите в Мианмар след силното земетресение се е увеличил до 1644, а други 3408 са ранени според местни доклади.

Местни доклади също така съобщиха, че още 139 души са в неизвестност в цялата страна.

Епицентърът на труса е бил на около 10 мили от втория град Мандалай.

Имаше и вторични трусове, като един от тях беше с магнитуд 6,4 по Рихтер 12 минути по-късно.

Кралят на Великобритания изпрати съболезнователно съобщение. „Знам, че народът на Мианмар продължава да понася толкова много трудности и трагедии в живота ви и отдавна се възхищавам на изключителната ви устойчивост и дух“, каза той в изявление.

„В този най-труден и сърцераздирателен момент съпругата ми и аз изпращаме нашето възможно най-дълбоко съчувствие към всички онези, които са претърпели дълбоката трагедия да загубят своите близки, домовете си и ценното си препитание.“

Президентът на Китай Си Дзинпин също изпрати своите съболезнования на лидера на Мианмар Мин Аунг Хлаинг след земетресението и според китайското посолство в Мианмар те са разговаряли по телефона.

Китайски спасителен екип пристигна в Янгон, бившата столица на Мианмар, рано в събота, докато Русия и САЩ също предложиха да предоставят хуманитарна помощ и помощ.

Съседният Тайланд също беше засегнат от земетресението, оставяйки най-малко седем загинали, осем ранени и 47 изчезнали.

Сгради в пет от градовете на Мианмар се срутиха, заедно с железопътен мост и пътен мост на автомагистралата Янгон-Мандалай, съобщиха държавните медии. Спукан е и язовир.

Контролната кула Naypyitaw, летището, което обслужва столицата, се срути, което означава, че пистите не могат да се използват.

Говорителят на ООН Стефан Дюжарик каза, че персоналът на ООН работи за събиране на информация за броя на хората, засегнати от земетресението и обхвата на хуманитарните нужди.

Червеният кръст каза, че опитите му да достигне до регионите Мандалай и Сагаинг и южния щат Шан са направени по-предизвикателни от прекъснати електропроводи.

Китай ще предостави помощ на стойност 100 милиона юана (£10,63 милиона) на Мианмар, включително палатки, одеяла, комплекти за спешна медицинска помощ, храна и вода.

Първата партида трябва да пристигне на 31 март, според страницата на китайското посолство във Facebook.