Понеделник, 3 юли 2023 г., официално стана най-горещият ден на Земята в историята, според измервания, направени във вторник от американски метеоролози. Изследователите отбелязват, че на този ден средната дневна температура на планетата за първи път надхвърли бариерата от 17°C.
Според Националната администрация за океаните и атмосферата на САЩ (NOAA) на 3 юли средната дневна температура на повърхността на нашата планета е била 17,01 °C, пише Science Alert. Обърнете внимание, че предишният рекорд беше поставен преди почти година: на 24 юли 2022 г. средната дневна температура на повърхността на Земята беше 16,92°C. Имайте предвид, че това са най-високите температури от началото на наблюденията.
Изследователите отбелязват, че средната температура на въздуха в света варира от 12°C до малко под 17°C през всеки ден от годината, средно 16,2°C в началото на юли между 1979 и 2000 г.
В момента рекордът все още не е потвърден от други измервания. Изследователите обаче смятат, че едва ли ще се задържи дълго - с началото на лятото в северното полукълбо метеоролозите очакват нови топлинни рекорди.
Известно е, че средната глобална температура, като правило, продължава да се повишава до края на юли или началото на август. След това тя слиза. Изследователите отбелязват, че дори през юни 2023 г. средните глобални температури са били най-високите, регистрирани някога от звената за мониторинг на климата Коперник на Европейския съюз.
Учените предполагат, че температурите в бъдеще само ще продължат да се повишават в сравнение със средните исторически стойности. Очаква се това да продължи през следващата година, тъй като Тихият океан и всъщност цялата климатична система на Земята са на милостта на Ел Ниньо.
Изследванията също така потвърждават, че човешките дейности, главно изгарянето на изкопаеми горива, влияят значително на климата на Земята. Човечеството продължава да отделя около 4 милиарда тона затоплящ планетата CO2 годишно в земната атмосфера, което неизбежно води до влошаване на изменението на климата.
Превод: GlasNews