Представете си държава, в която целокупното мъжко население от 20- до 50-годишните са военнослужещи и буквално спят с автомат до възглавницата? Противно на предположенията това не са САЩ, нито Русия, нито Израел, нито дори - за голямо разочарование на Ким Чен Ир - Северна Корея. Най-военизираната страна в света се оказва иначе неутралната и на пръв поглед миролюбива Швейцария. За особеностите на военната повинност и системата за сигурност в алпийската държава разказва руският седмичник „Военно-промышленный курьер".
Изненадващо за мнозина, тази малка страна в сърцето на Стария континент е в състояние за два до четири часа да разгърне армията си от 22 до 650 хиляди щика. Две денонощия са й необходими да събере под знамената до 1,7 милиона души. Перфектно обучена, организирана и доста добре въоръжена бойна машина. За сравнение: армията на Съединените щати е 1,3 милиона, плюс горе-долу толкова в резерв, на Китай - 2,4 милиона, плюс още милион запасняци.
Още едно условие превръща простиращата се от Женева до Давос, от Цюрих до Лугано територия в трудна мишена - исполински планини, прорязани от тунели, противоатомни убежища, оръжейни складове и ракетно-артилерийски опорни огневи точки, вкопани в гранита. Основите на военната инфраструктура са положени още по времето на Втората световна война и непрекъснато се усъвършенстват.
Кадровите военнослужещи са около 9 хиляди, основно в авиацията. В режим на преквалификация се намират по едно и също време около 10-15 хиляди. Учебният сбор - Rekrutenschule - Ecole de recrue - продължава 90 дни. След завършването бойците получават личното си оръжие (автомат и/или пистолет) с два пълнителя, три комплекта униформа за всеки сезон, снаряжение, бронежилетка и каска и се прибират по домовете си.
Швейцария не разчита единствено на патриотизма и ентусиазма на своите граждани. Родината с твърда ръка лекува липсата на гореспоменатите качества. При неявяване на повиквателна - без оглед на причините: сесия, сватба, запой, отпуск - наказанието е глоба и затвор по такъв член, че нарушителят може да сложи кръст на кариерата си - никой няма да го наеме на прилична работа.
Военният бюджет на страната с население от 7,5 милиона е почти 20 на сто от БВП - около $5 милиарда. Въоръжението - повече от 800 танка и бронирани машини (420 „Леопард 2", 150 М 109). Дългата едва 300 км страна има 14 ескадрили с повече от 350 бойни и 120 учебни самолета, 100 хеликоптера. Паркът непрекъснато се обновява. В Швейцария прецеденти като в американската армия пилотът да е по-млад от своята машина не се допускат.
Швейцария обаче е и на второ място по смъртност от огнестрелно оръжие в невоенно време на глава от населението.
Уникалната военна система на Швейцария води началото си още в далечното Средновековие и е предпоставена от историческото развитие на страната - постоянни локални войни между кантоните и необходимостта от защита от външни врагове.
Първият военен договор между кантоните на обединена Швейцария е подписан 1798. Именно този документ предвижда всеобщата воинска повинност за мъжкото население. Там е записана и възможността желаещите (и материално осигурени) да се откупят от служба с доста внушителна сума в хазната на кантона. Тази привилегия е запазена и в сега действащите устави.
Лъжете 19:39, 03.05.2022
"пръв поглед миролюбива Швейцария" !?!! А защо да не е? Кого и кога е нападала, че нещо ..... А 20 процента военен бюджет???!!!! Излиза, че БВП е 100 милиарда долара! А той е над 720 милиарда!!!! В такъв случай Швейцария е с най-голям военен бюджет след САЩ! Несериоано е... А за възрастта на хеликоптери и самолети и сравнението с американските? Просто нямам думи! Това е абсолютно вярно , но за една друга държава, бедна, гладна, съсипана от корупция и кражби-росия!!! Но както и да е.Копирате руски сайтове и информация,достоверна , колкото е достоверна версия на миризлива гнусна циганка гледаща на лайно!
Лъжеш и ти
Стига си лъгал и чел постоянно израелски сайтове, келеш насран. Всичко от всички гледни точки трябва да се погледне, посран лайнар такъв. Лекарствата взимай по разписание, че да не ти се появява мозъчната мъгла толкова често, кретен.