От българско село до шеф на Международния валутен фонд - ето така изглеждат възможностите.
Това е историята на Кристалина Георгиева. Жената, която сама призна още миналата година, че е първата с висше образование от семейството си. Баба й, дядо й били слабо образовани, а родителите и изкласили само до гимназията.
Поне така твърди в своя публикация в Twitter самата Кристалина Георгиева.
Фактите обаче не изглеждат точно по този начин, обясняват от германското списание “Цицеро”. Кристалина Георгиева е от елита на България. Родена е в София, не в някое българско село. Прадядо й пък е бил полиглот, журналист и националреволюционер. Бил е и кмет на Любимец.
Баща й пък се занимавал с пътно строителство. Майката на Кристалина била управителка на магазин за домашни потреби в сърцето на София.
За съпруга й Кино Кинов се знае малко, но благодарение на това, че той поел грижите за дъщеря им Десислава, Кристалина Георгиева е могла да се посвети изцяло на кариерата си
Кариерата й тръгва от Икономическия институт "Карл Маркс" в София. Минава през London School of Economics - ковачницата за кадри на капитализма. Георгиева е била със стипендия и в Масачузетския технологичен институт, както и преподавателска дейност на островите Фиджи, преди през 1993 да започне работа в Световната банка във Вашингтон - шест години след като напуска България през 1987 година.
След това става еврокомисарка, не успява да се класира за поста генерален секретар на ООН, предложена за него от премиера Бойко Борисов пет минути преди края на срока за номинирането на кандидати.
Днес Кристалина Георгиева оглави МВФ.
Тя показа, че не се бои дори от Доналд Тръмп и си позволи критики по време на годишната среща на МВФ и Световната банка във Вашингтон, където обяви политическия му подход спрямо търговската война между САЩ и Китай като глупав:
"Политиката под мотото 'Ако ти губиш повече, отколкото аз, значи съм победител', е глупава!"
А в МВФ българката вече налага нов стил. Това пишат за Кристалина Георгиева немскоезичните издания. Припомнят се опасенията на някои нейни критици, че може би ще ѝ липсва достатъчно политическа тежест, щом не е била нито министърка, нито е ръководила емисионна банка, но тези опасения са се оказали напразни.
"Сигурен съм, че ще се справи много добре", казва германският финансов министър Олаф Шолц, а друг високопоставен европейски представител уверява, че всеки, който е работил с нея в миналото, е очарован.
Директният подход на Георгиева и волята ѝ да върви напред идват точно навреме, тъй като от гледна точна на множеството икономически проблеми наистина има нужда от силно ръководство - посочва "Зюддойче цайтунг", цитиран от “Дойче веле”.
На Георгиева, която говори английски с източноевропейски акцент, със сигурност ѝ липсва аристократизма на нейната предшественичка Кристин Лагард. И вероятно МВФ ще изгуби част от блясъка си, излъчван от Лагард. Въпреки това много сътрудници на Фонда вече са възприели стила на новата си директорка. И докато предшественичката ѝ настоявала да бъде наричана мадам Лагард и от най-високопоставените служители на организацията, Георгиева дошла и казала: "Наричайте ме Кристалина"
Прочетете още
- 15:00 "Ако си на спирката – вдигни ръка" - как софиянци търсят решение на транспортната криза
- 20:00 Гонен от полицията автомобил вилня из ямболските улици ВИДЕО
- 21:29 Изписаха от болницата момчето, пострадало с тротинетка в Карлово
- 11:30 Статуя на Григор Димитров се появи в карловското село Дъбене ВИДЕО