Пещера във Виетнам е толкова огромна, че може да побере няколко 40-етажни небостъргача. Мястото е изследвано за първи път през 2009 г. - близо 20 години след като входът ѝ бива случайно открит.
Разположена близо до границата между Лаос и Виетнам, Ханг сон Дунг (което се превежда като „пещера на планинската река“) има най-голямото напречно сечение от всички пещери в света и се смята, че е на възраст между 2 и 5 милиона години.
На 10 декември 1990 г. виетнамски дървосекач на се натъква на входа му, докато търси дървен материал, но смята, че находката му не е от значение. По стечение на обстоятелствата, членовете на екипа на Британско-виетнамска пещерна експедиция провеждат проучвателни пещерни експедиции в същия район.
Близо две десетилетия по-късно дървосекачът преоткрива мястото по време на обиколка, в търсене на храна. И на 7 април 2009 г. мъжът успява да заведе членовете на експедиционния екип до пещерата Ханг Сон Дунг.
За Хауърд Лимбърт, лидер на пещерния екип, който картографира пещерата за първи път, коментира: „Няма подобно място никъде по света. Не става въпрос само за размера – въпреки че има значение, но за разнообразието от необичайни и удивителни места в нея, като плувни басейни и фосили на 400 милиона години“.
Лимбърт каза пред Lonely Planet, че няма доказателства някой да е живял в там в миналото и че неговата относителна недостъпност - поне 85 метра по вертикала, непреодолими без техническо оборудване - най-вероятно е възпирало праисторическите изследователи. Но в пещерата са виреели други форми на живот.
„Виждали сме маймуни, които са в състояние да се изкачат на 200 метра, за да посетят джунглата в пещерата, където събират охлюви. Виждали сме също змии и други животни, включително катерици, плъхове, летящи лисици, както птици и прилепи“, добави той .
Пещерата беше отворена за туристи в края на 2013 г. Австралийският фотограф Джон Спайърс посети необикновеното природно образувание през 2015 г. „Размерите са невероятни – да лагеруваш пет нощи в най-голямата пещера в света е преживяване, което ще се помни дълго," казва той.
Швейцарският фотограф Урс Цилман беше също възхитен. „Когато наближихме входа, облаците се издигаха от пещерата към заобикалящата я гора. Трябваше да се спуснем 80метра надолу по стръмна стена, използвайки колани и въжета. Стоейки на хлъзгавата земя в огромна, тъмна камера, започвате да осъзнавате колко невероятно е", каза Цилман.
Превод: GlasNews.bg