Сателитни наблюдения са регистрирали изключително силни гръмотевични бури над Индийския океан и Мексиканския залив. Светкавиците са били толкова силни, че нощното небе е било озарено, пише New Scientist.
Учените са стигнали до извода, че са станали свидетели на нов вид гръмотевична буря на Земята, по време на която се наблюдава най-силната мълния, регистрирана някога.
Известно е, че 80% от светкавиците възникват над сушата, където гръмотевичните бури се считат за по-силни. Но по отношение на плътността на светкавиците, тоест броя на светкавиците за един период от време и в една област, най-мощните бури се случват над океана. Най-често такива светкавици се наблюдават над Мексиканския залив и в източната част на Южна Африка, казва Майкъл Питърсън от Националната лаборатория Лос Аламос в Ню Мексико.
Например, по време на силна гръмотевична буря в Индийския океан през май 1998 г. светкавица е блеснала 8 пъти в секунда. Те се появили с толкова висока скорост, че тези, които са наблюдавали времето, са видели непрекъснато светещ буреносен облак.
„Има толкова висока честота на огнища над океана, че те просто засенчват всички гръмотевични бури на сушата“, казва Питърсън.
Някои фронтове на гръмотевични бури над сушата покриват хиляди километри и се състоят от няколко гръмотевични бури наведнъж, те се наричат мезомащабни конвективни комплекси. Технически, те имат най-високата честота на светкавици, тъй като всяка гръмотевична буря в този комплекс произвежда светкавици. Но огнища на океански гръмотевични бури се случват в много по-малка област, което ги прави по-интензивни.
При такива високи скорости на светкавицата инструментите не могат да различат една светкавица от друга. Бурята от май 1998 г. е забелязана, защото наблюдателите са смятали, че това е рекордна светкавица от 29 секунди. Но анализът на данните показва, че това всъщност е поредица от най-кратките последователни светкавици.
Тимъти Логан от Тексаския университет A&M казва, че бурните вълни могат да причинят опустошителни щети, ако стигнат до сушата.
"В такъв случай, ако буря като тази достигне крайбрежието, то гарантирано ще се наводни. Ще настъпят разрушителни събития", казва Логан.
Питърсън планира да проучи как се развиват такива гръмотевични бури с помощта на геостационарни сателити и инструменти на борда на нефтени платформи, кораби или самолети.
„С наближаването на по-топъл климат трябва да знаем дали тези екстремни събития ще станат по-видни и по-чести, потенциално водещи до нови бедствия в бъдеще“, казва той.
Превод: GlasNews.bg