Китай наложи ограничения върху износа на два метала, които са критични за производството на полупроводници, телекомуникации и електрически превозни средства, предаде Bloomberg. Пекин предприе такава ответна стъпка във връзка с ескалацията на търговската война със САЩ и Европа.

Галият и германият, заедно с техните химични съединения, ще бъдат обект на експортен контрол, предназначен да защити националната сигурност на Китай от 1 август, се казва в изявление на китайското министерство на търговията. Износителите на двата метала ще трябва да кандидатстват за лиценз в Министерството на търговията, ако искат да започнат или продължат да ги доставят извън страната, и ще трябва да предоставят подробности за задграничните купувачи и техните приложения.

Защо Китай взе това решение?

Ходът на Китай идва, когато тоталитарната държава сега се бори за технологично господство във всичко - от квантовите изчисления до изкуствения интелект до производството на микрочипове. САЩ предприемат все по-агресивни стъпки, за да попречат на Китай да вземе надмощие и призовава съюзниците в Европа и Азия да направят същото.

Ограниченията за износ идват и във време, когато страни по света работят, за да освободят веригите си за доставки от суровини от Китай.

чипове, литография, ASMLцял екран
Китай остана без литографско оборудване от ASML Снимка: ASML

Какво направиха САЩ

Съединените щати и техните съюзници засилиха технологичните санкции срещу Китай през последните седмици. Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън планира да блокира продажбата на някои чипове, използвани за изпълнение на програми за изкуствен интелект. Ако по-рано КНР можеше официално да закупи съкратените процесори NVIDIA A800 и H800, то скоро доставките им ще бъдат забранени.

Нидерландия, която е съюзник на Съединените щати и една от малкото страни, произвеждащи литографско оборудване за производство на процесори, миналия петък обяви забрана за доставка на тези технологии от местния гигант ASML Holding NV в Китай.

Nvidia A800, графичен чипцял екран
NVIDIA няма да достави дори отрязани AI чипове в Китай Снимка: NVIDIA

Какво ще се случи след това?

Пазарните експерти твърдят, че германият и галият не са нещо рядко и труднодостъпно на Земята. Просто Китай, поради размера си, може да ги произвежда евтино и бързо. Факт е, че тези два елемента са странични продукти от преработката на други суровини, като въглища и боксит, които от своя страна са основата за производството на алуминий. Китай е индустриална страна с много фабрики и затова няма недостиг на тези метали. Просто други страни, които се борят за околната среда, се опитват да намалят промишленото производство колкото е възможно повече, давайки "мръсна работа" на страни като Китай.

"Веднага щом други страни, като Германия или Съединените щати, започнат да обръщат повече внимание на получаването на галий и германий, цената ще падне и няма да има проблеми. Но, разбира се, за известно време Китай ще може да парадират с високата цена на тези метали“, казва Кристофър Екълстоун, ръководител на аналитичната компания Hallgarten & Co. „Същото се случи и с други материали като антимон, волфрам и редкоземни елементи“, добави експертът.

Превод: GlasNews