Папа Франциск е дарил спестяванията си от около 200 хиляди евро на затворниците при посещението си в Regina Coeli в Рим. Това се е случило около два дни преди да почине.

Последните думи на папа Франциск са били благодарствени към асистентите му за възможността да поздрави с папамобила вярващите на площада по време на Великден.

 
На третия ден от смъртта на папа Франциск тленните му останки бяха изложени за поклонение в катедралата „Свети Петър“ във Ватикана. Хиляди се стекоха, за да се сбогуват със Светия отец.

„Изпитах смесени емоции. Бях много неспокоен. Влязох в толкова сюрреалистично и свято място, а когато видях тялото и си припомних всичко, за което той се бореше, беше много важно“, Алекс Ленърц, поклонник от САЩ, цитиран от NOVA.

„Наистина, в сърцето си почувствах, че ще загубя някого много близък. Но това е момент за молитва за него, за неговия покой, да благодарим за всичко, което е направил за Църквата. Това е чувството на благодарност“, каза Майара, монахиня от Рим.

 
„След 10 секунди охрана те пренасочва от предната част на ковчега. Много е бързо. Не можеш да направиш снимка там и трябва да си тръгнеш веднага“, твърди Фелипе Пике, поклонник от Бразилия.

Базиликата „Санта Мария Маджоре“ е любимата църква на папа Франциск, в която ще бъде погребан. Той често е идвал в нея, за да се помоли пред иконата на Богородица, донесена там от Крит през 590 година. Именно в нишата пред нея ще бъдат положени останките на папата.

Липсата на папата се усеща във въздуха на Рим, споделят и от Ватикана и от българската мисия във вечния град.

 
„Светът осиротя. Той е първият папа, който е влязъл в джамия. Той търсеше интеррелигиозен диалог с всички останали релгии. Той беше при бедните, болните, затворниците, семействата“, каза директорът на Българския културен институт в Рим Илия Лозанов.

„Осиротяхме всички, не само Рим, не само Италия, а целият свят. Когато загубиш човек, който ти дава вяра и чувстваш като баща, осиротяването е много тъжно и много тежко. Бог да ни пази“, допълни Жана Яковлева от Българския културен институт в Рим.

За наследника на Франциск ще бъде изключителна трудно да поеме огромната палитра от реални действия в посока постигане на толерантност и справедливост, коментират още в Рим.

Общите конгрегации на кардиналите вече обсъждат въпроси, свързани не само с кандидатурата на нов глава на Римокатолическата църква, но и по какъв път ще поеме тя. А пътят, според българите, не е лесен, но със сигурност е свързан и с България.

„На всяка една среща на нашите делегации и когато беше в България, чувствахме, че той обича страната ни. Не просто на думи, той знаеше и се интересуваше. Това усещане те прави малко по-значим, защото знаете, че България е малка страна и се чувстваме леко отстрани“, обясни Яковлева.

„Преди години моето дете ми зададе един въпрос: „Тати, папата колко взима на месец?". Казах: „Не взима“. „А какви коли има?“, отговорих: „Каквито си поиска, но той не иска“. Той каза: „Разбрах, папата няма нищо“. И аз добавям: „Да, но той принадлежи на всеки от нас“, разказа Лозанов.

От погребението на папа Франциск до конклава във Ватикана ще се служат литургии всеки ден.

Тази събота световният елит се събира на площад „Свети Петър“ във Ватикана, за да изпрати папа Франциск. Крале, президенти, политически лидери, духовни водачи и повече от 1 милион вярващи.