Разполагането на американски ракети с малък и среден обсег, което може да последва евентуалното оттегляне на САЩ от Договора за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег, както и разполагането на американски бази в Полша и други източноевропейски страни, превръща тези територии във военен плацдарм и ще постави жителите на тези държави под прицел. Това пише военният експерт Владислав Шуригин в "Известия".
"Всяка от тях става потенциална ядрена пустиня", заявява Шуригин.
"Всяка източноевропейска държава, която разполага на територията си такива ракети, заличава себе си от картата на света. И политиците, които настойчиво канят американските военни, потенциално поставят своето население под атомен дъжд. В подобна ситуация мирните жители на тези страни вече не са дори и заложници. Те са заложници, които са започнали да разстрелват", смята руският експерт.
Според Шуригин в момента дълбочината на "полосата на война", смятано от границите на руската Калининградска област, е 500 км /обсегът на действие на комплексите "Искандер"/ и "заложници в този случай стават само щастливите прибалтийци, неспособни да мислят две стъпки напред".
Експертът е убеден, че "за американците се запазва много сериозната съблазън да решават своите задачи за сметка на Европа, например от нейната територия да бъде нанесен масиран ядрен удар с ракети със среден и малък обсег".
През октомври президентът на САЩ Доналд Тръмп, позовавайки се на нарушаване на договора от страна на Русия и увеличаване на въоръженията от страна на Китай, заяви намерението за оттегляне от договора за ракетите със среден и малък обсег.
Договорът е подписан от СССР и САЩ през 1987 г. Той забранява производството, изпитанията и разполагането на балистични и крилати ракети с наземно базиране със среден (от 1000 до 5500 км) и малък (от 500 до 1000 км) обсег, както и задължи страните да ликвидират съответните пускови установки, припомня Лента.ру.