Смъртоносният вирус Нипах може да се предава чрез манго. Според индийските жители този плод е любим на летящите лисици, които са основният носител на вируса.

В разговор с Telegram канала SHOT, местни жители съобщиха, че ежегодно в страната се регистрират случаи на вируса Nipah след консумация на манго. Плодоядните прилепи от рода Pteropus, известни като летящи лисици, обичат да похапват манго. Те са основните преносители на вируса в тропическите страни.

Хората могат да консумират замърсени плодове, върху които мишки са отложили заразната си слюнка. Вирусът може да оцелее в мангото до три дни.

Местните жители съветват туристите да измиват добре плодовете, да избягват да ги купуват нарязани и внимателно да оглеждат кората на мангото.

Говорител на СЗО заяви по-рано, че смъртността от вируса Нипах, чиито случаи бяха регистрирани в Индия през януари, може да достигне 75 процента.

„Няма лек": В Индия се появи смъртоносен вирус, заплашващ с епидемия